Obciążone auto: czy prowadzi się inaczej?

Max Trela
rozwiń więcej
Jak zmienia się zachowanie samochodu pod obciążeniem? Fot. Fotolia
Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy jak bardzo zachowanie samochodu zmienia się w zależności od tego jaki ciężar wieziemy. Auto będzie inaczej przyspieszać, hamować, inaczej będzie reagowało na ruchy kierownicą. Ważne jest jak przewozimy nasz drogocenny – bo żywy – ładunek.

Im więcej tym wolniej...

Jeśli mamy generalizować to można powiedzieć, że im auto jest cięższe, tym staje się bardziej powolne. Nie chodzi tu tylko o przyspieszenia, które zależy w identycznym stopniu od mocy silnika. Ciężkie auto – np. z czterema osobami i ich bagażami na pokładzie – będzie ogólnie bardziej bezwładne. To oznacza wolniejsze i reakcje na ruchy kierownicą, ale i bardziej gwałtowne zachowanie w momentach utraty przyczepności.

Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że mocno obciążony (nawet bardzo równomiernie) samochód będzie niechętnie skręcał i będzie miał tendencję do „wypadania” na zewnątrz zakrętu. Dodatkowo wyprowadzenie z poślizgu będzie dużo trudniejsze niż w przypadku tego samego samochodu, ale bez bagażu.

Zobacz też: Jazda na lekach a bezpieczeństwo

Najbardziej odczuwalna różnica występuje jednak przy hamowaniu. Tu trzeba liczyć, ze każde dodatkowe 10 kilogramów może przedłużyć drogę hamowania nawet o kilkanaście centymetrów. Łatwo zatem policzyć, że załadowany po dach samochód zatrzyma się nawet ponad 10 metrów dalej niż taki jeżdżący „na pusto”. Co gorsza bardziej obciążone hamulce mają tendencję do szybszego nagrzewania się i dodatkowej utraty skuteczności – czyli już po 3 lub 4 hamowaniach od 100 do 0 km/h może się okazać, że pedał wpada w podłogę jakby z niczym nie był połączony.

Ładować trzeba z głową

Skoro już wiemy że ładunek bardzo wydatnie zmienia zachowanie każdego auta, warto też wspomnieć o tym jak na zachowanie auta wpływa rozłożenia ładunku – bo to równie istotne.

Otóż zasada jest bardzo prosta: Im ładunek znajduje się bliżej centrum masy pojazdu tym ma bardziej neutralny wpływ na zachowanie w skręcie i w drugą stronę. Im dany ciężar jest przesunięty bardziej ku krańcowi auta tym bardziej będzie on wytrącał je z zadanego toru jazdy.

Zobacz też: Siła odśrodkowa: wróg kierowcy na zakrętach

Dodajmy od razu, ze to wspomniane „centrum” znajduje się zazwyczaj mniej więcej na wysokości podłogi (patrząc w osi pionowej) i tylnej kanapy (w osi podłużnej pojazdu) – NIE W CENTRUM BAGAŻNIKA. Oznacza to, że przy pakowaniu najcięższe bagaże absolutnie zawsze wkładamy najgłębiej i najniżej jak tylko się da, w dodatku najlepiej w osi centralnej (a nie z prawej czy lewej strony przestrzeni ładunkowej). Tuż przy klapie powinny się natomiast znaleźć przedmioty możliwie najlżejsze.

Ostatnia sprawa o której trzeba pamiętać pakując samochód to... przytwierdzenie ładunku! Nie ma nic gorszego jak ciężar przemieszczający się bezwładnie po bagażniku. W skrajnej sytuacji drogowej taki „latający ciężar” może uniemożliwić zapanowanie nad autem nawet najlepszemu kierowcy. Do tego dochodzi jeszcze aspekt bezpieczeństwa w razie wypadku. Każde „wolny ładunek” przy nagłym zatrzymaniu (uderzeniu w przeszkodę) przemieszcza się z prędkością pocisku z broni pneumatycznej. Już 2 kilogramowa damska torebka może zabić.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...