Jazda na lekach a bezpieczeństwo

Krzysztof Bednarz
rozwiń więcej
Jak lekarstwa działają na organizm kierowcy? fot. Newspress
Miliony kierowców codziennie przemieszczają się po polskich drogach. Część z nich jest alergikami, inni są przeziębieni, a jeszcze inni wspomagają swoją wytrzymałość lekami z guaraną. Czy wsiadanie za kierownicę po zażyciu leków jest bezpieczne?

Mimo, że nie istnieją oficjalne statystyki, które wskazują ile wypadków i kolizji powstało przez kierowców, którzy zasłabli będąc pod wpływem leków, w rzeczywistości takie wypadki mają miejsce i jeżeli lekarstwa przyjmujemy, powinniśmy wiedzieć, czy dany lek nam nie zaszkodzi.

Przed zażyciem zapoznaj się...

Obecnie w każdej reklamie lekarstw usłyszymy obowiązkowe ostrzeżenie, które zaleca nam zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania lub spytanie o radę lekarza lub farmaceutę. Nie jest to wcale bez sensu. Jeżeli nie mamy ochoty czytać dwóch stron małego druczku o sposobie postępowanie z lekarstwem, odszukajmy przynajmniej podpunkt, w którym zawarta jest informacja o przeciwwskazaniach do prowadzenia pojazdów i maszyn.

Leki przeciwgorączkowe

Lekarstwa przeciw przeziębieniom i gorączce mogą w swym składzie zawierać pseudoefedrynę, która może mieć wpływ na koordynację ruchu. Leki te podnoszą ciśnienie krwi w naszym organizmie. Pamiętajmy, że jeżeli nawet przyjęcie samego leku nie spowoduje osłabienia naszego organizmu, to musimy wziąć pod uwagę to, że nasze złe samopoczucie spowodowane chorobą nie ustąpi natychmiast. Szczególnie niebezpiecznym połączeniem jest używanie w tym samym czasie kilku podobnie działających leków. Nie powinniśmy tego robić, bo jest to nic innego, jak przedawkowanie. Wcale nie spowoduje to szybkiego zaniku objawów choroby. W takim przypadku lepiej weźmy taksówkę.

Zobacz też: Michael Schumacher czy Jaś Fasola: jakim jesteś kierowcą?

Leki przeciwgorączkowe mogą spowodować osłabienie naszej koncentracji, zwłaszcza jeżeli połączymy je z lekami stabilizowanymi alkoholem, czyli popularnymi wyciągami ziołowymi lub lecytyną. Wzmocnienie działania mogą powodować także niektóre leki przeciwdepresyjne.

Mogę prowadzić, gdy jestem alergikiem?

Leki alergiczne na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat bardzo się zmieniły. Część z nich działa jedynie na objawy wywołane alergią i nie zawierają składników, które osłabiają nasz organizm. Jednak w przypadku leków alergicznych również poradźmy się specjalisty, jeżeli chcemy prowadzić samochód. Leki przeciwalergiczne pierwszej generacji zawierają w swoim składzie ceteryzynę, mającą działanie przeciwhistaminowe. Mogą one spowodować osłabienie ośrodkowego układu nerwowego. Dlatego jeżeli jesteśmy kierowcami, takie leki powinniśmy zażywać na noc – oczywiście pod warunkiem, że nie prowadzimy wtedy samochodu.

Zobacz też: Teoretyczna a rzeczywista droga hamowania

Ile nocy przejadę na guaranie?

Przepisy jasno określają ile godzin może prowadzić kierowca ciężarówki lub autokaru. Jeżeli wspomagamy się na przykład lekami z guaraną, aby zredukować nasze zmęczenie, pamiętajmy, organizm potrzebuje snu codziennie, a unikając go możemy spowodować śmiertelne zagrożenie na drodze.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...