Przyczepność: czym jest przyczepność opon do drogi, jak wpływa na bezpieczeństwo, jak ją zmaksymalizować?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Przyczepność: czym jest przyczepność opon do drogi, jak wpływa na bezpieczeństwo, jak ją zmaksymalizować? Fot. BMW
Jednym z najważniejszych czynników, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy jest przyczepność opon do drogi. Zależy od niej zarówno długość drogi hamowania jak i zdolność do pokonywania zakrętów oraz możliwość przyspieszania.

Przyczepność opon do drogi zależy przede wszystkim od jakości samych opon, a więc od ich konstrukcji i materiałów, z jakich je wyprodukowano, a zwłaszcza od tzw. wypełniaczy, wśród których są specjalne dodatki przeciwpoślizgowe. Nie bez znaczenia jest architektura bieżnika opony. Ma on za zadanie nie tylko odprowadzać spod niej wodę (im lepiej to zrobi, tym większa będzie przyczepność), ale także tak układać się na drobnych nierównościach nawierzchni drogi, aby do maksimum wykorzystać siłę tarcia, jaka istnieje na styku opona – nawierzchnia.

Zobacz też: Szybkość: co to jest? Jakie są rodzaje szybkość? Jak szybkość wpływa na bezpieczeństwo?

Współczynnik przyczepności opon do drogi jest w bardzo dużej mierze uzależniony od rodzaju nawierzchni drogi, jej wilgotności, temperatury a także od obecności różnych ciał obcych, jakie mogą się na niej znajdować. Najlepszą przyczepnością odznacza się szorstki beton, zawierający sporo wypełniacza średnioziarnistego, takiego jak żwir albo rozdrobniony tłuczeń. Nieco gorszy jest asfalt z takimi samymi wypełniaczami. Gorszym od niego jest asfalt smolisty, z niewielkim dodatkiem wypełniaczy, albo zupełnie bez nich.

Obecnie nie stosuje się go do budowy dróg, ale czasem nadal jest używany przy doraźnych naprawach. Podobnie od wielu dziesiątków lat nie używa się do budowy dróg bardzo śliskiej kostki bazaltowej, jak i szorstkiej, ale bardzo niszczącej opony kostki granitowej. Co interesujące, współczynnik przyczepności opon do kostki betonowej, używanej do budowy niektórych dróg o znaczeniu lokalnym, jest podobny, jak w przypadku asfaltu bez dodatku wypełniaczy – jest ona śliska, zwłaszcza gdy jest zawilgocona.

Bardzo niski współczynnik przyczepności opon do drogi charakteryzuje miejsca zalane olejem lub smarami, np. w pobliżu zwrotnic torowisk tramwajowych. Można go porównać ze współczynnikiem nawierzchni pokrytej gładkim lodem. Podobnie śliskie są miejsca, pokryte gliniastym, mokrym błotem, np. przy wyjazdach z pól uprawnych lub w pobliżu budów. W Polsce nie ma powszechnego w cywilizowanym świecie zwyczaju mycia kół pojazdów, wyjeżdżających z pół i placów budów na drogi publiczne, więc nawierzchnia w ich pobliżu jest często bardzo zanieczyszczona śliskim błotem.

Zobacz też: Teoretyczna a rzeczywista droga hamowania

Opony nie będą też dobrze trzymały się nawierzchni, jeśli jedziemy np. po torach tramwajowych (w wielu miejscach dużych miast gdzie torowiska poprowadzone są po drodze), zwłaszcza jeśli jest mokro.

Zimą współczynnik przyczepności opon do drogi bardzo maleje, nie tylko gdy na nawierzchni zalega ubity śnieg, albo jest ona pokryta lodem lub nieuprzątniętym błotem pośniegowym, ale także w miejscach, gdzie gromadzi się na suchym asfalcie nadmiar piasku, użytego do zwalczania gołoledzi.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...