Jak brzmi 10 przykazań dobrego kierowcy?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Każdy kierowca powinien zachowywać na drodze wszelkie zasady bezpieczeństwa. Fot. Newspress
Oto dziesięć żelaznych zasad, obowiązujących każdego bez wyjątku kierowcę na drodze.

I. Prowadź pojazd zawsze tak abyś nie musiał nikogo przepraszać za swoje błędy. Nie zawsze zdążysz to zrobić i ktoś może odjechać ze złym zdaniem o Tobie i Twojej kulturze. Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na drogach jest brak kultury ich użytkowników.

II. Nie utrudniaj życia innym kierowcom. Będą Ci za to dozgonnie wdzięczni. Obowiązuje tu stara zasada „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”.

Zobacz też: Jak jeździć z ESP?

III. Miej dużo tolerancji dla innych użytkowników drogi. Nie wszyscy są tak wspaniałymi kierowcami, jak Ty. Na drodze spotyka się zarówno mistrzów kierownicy jak i ludzi, którzy mają mgliste pojęcie o kierowaniu samochodem. Wszyscy oni mają prawo do korzystania z dróg, potwierdzone licencją kierowcy, nazywaną w Polsce Prawem Jazdy.

IV. Nie pouczaj innych. Nie tylko Ci za Twoje porady nie zapłacą, ale mogą je opacznie zrozumieć. Wielu kierowców ma tendencję do udzielania lekcji i instrukcji innym użytkownikom drogi. Tymczasem instruowanym może się okazać ekspert w dziedzinie ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drodze.

V. Droga to nie sala sądowa. Nie musisz nikomu niczego udowadniać. Kierowcy bardzo często chcą zaimponować innym swoimi umiejętnościami, a często także swoją bezczelnością i brakiem ogłady. Sęk w tym, że oni na dobrą sprawę nikomu nie imponują, ponieważ ich wiedza o jeździe samochodem jest niewielka, a jej braki pokrywają właśnie zachowaniem, świadczącym zarówno o braku ogłady jak i o pogardzie dla reszty kierowców.

VI. Ustąp innym, nawet gdy prawo jest po Twojej stronie. Wolisz mieć rację, czy cały samochód? Egzekwowanie na siłę, bez względu na okoliczności swoich uprawnień prowadzi najczęściej do kolizji a nawet do bardzo groźnych wypadków. Wśród starych profesjonalnych kierowców zawodowych, kiedy jeszcze istniał etos kierowcy zawodowego, krążyła opowieść o nagrobku pewnego kierowcy, na którym umieszczono napis: „Tu spoczywa ten, który miał pierwszeństwo przejazdu i za wszelką cenę chciał z niego skorzystać”.

Zobacz też: Jak współdziałać na drodze z motocyklistami?

VII. Szanuj przepisy drogowe nie tylko z obawy przed karą. Lekceważenie prawa jest w najlepszym przypadku przejawem infantylizmu. Brak szacunku dla przepisów i głoszenie, że są one po to, aby je omijać,. Jest także eksponowaniem braku szacunku, czy wręcz pogardy dla tych wszystkich, którzy przepisy szanują i się do nich stosują.

VIII. Nie czyń sekretów ze swoich zamiarów. Niech inni kierowcy dowiedzą się, co zrobisz za chwilę. Liczni kierowcy z sobie tylko wiadomych powodów starają się włączać kierunkowskazy tylko wtedy, gdy w pobliżu znajduje się policjant lub strażnik miejski. Nigdy nie wiadomo, czego po takim kierowcy można się spodziewać, jest więc on skrajnie niebezpieczny dla innych, tak jak kierowca mocno pijany, którego zamiary też są w tym samym stopniu nieprzewidywalne.

IX. Siedząc za kierownicą myśl i przewiduj. Nikt i nic nie zwalnia kierowcy od myślenia.

X. Prowadź pojazd zawsze najlepiej jak potrafisz, ale nigdy – na granicy swoich możliwości. Zachowaj margines bezpieczeństwa.

Zobacz także: Jak pokonywać kałuże?

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...