Jak jeździć po 60. roku życia?

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
Kierowcy w bardzo zaawansowanym wieku stają się niebezpieczni na drodze. fot. Newspress
Jazda samochodem ułatwia życie każdemu z nas, a w szczególności osobom starszym. Jednak w pewnym wieku prowadzenie samochodu staje się bardzo niebezpieczne.

W życiu każdego z nas przyjdzie moment, kiedy ciało i zmysły powoli zaczną odmawiać posłuszeństwa. Przez to starsza osoba chcąc lepiej widzieć potrzebuje jeździć często na „długich” światłach, jednak kiedy auta nadjeżdżające w naprzeciwka mocniej zaświecą – osoba starsza może zostać oślepiona i na chwilę stracić widoczność, co może skończyć się tragicznie.

Należy pamiętać że większość leków wywołuje skutki uboczne upośledzające percepcję, a w wielu ulotkach znajdziemy wyraźne przeciwwskazania przy prowadzeniu pojazdów. Jednak należy pamiętać że senior prowadzący auto to przede wszystkim osoba bardzo doświadczona na drodze, która raczej nie jeździ niebezpiecznie i nie śpieszy się – tak więc zmniejsza ryzyko wypadku.

Jak jeździć

Pamiętaj że będąc seniorem, kręgosłup, kolana, wszystkie stawy ciężej znoszą długie podróże w jednej pozycji . Dlatego ważne są częste i długie przystanki.

1. Jadąc postaraj się zatrzymywać co 2 godziny na co najmniej 15 minut. 

2. Zawsze podczas przystanku wyjdź z samochodu, pospaceruj kilka metrów. 

3. Dobrze jest też zrobić kilka przysiadów czy skłonów w celu rozruszania stawów i kręgosłupa, a także polepszenia krążenia.

Zobacz również: Prawidłowa pozycja za kierownicą - porady

Co robić poza samochodem?

Ponieważ jazda samochodem to dla osób starszych dość duży wysiłek, zarówno psychiczny jak i fizyczny dobrze jest codziennie pamiętać o pewnych działaniach które pozwolą nam lepiej przygotować się do każdej podróży.

1. Przede wszystkim pamiętajmy o ćwiczeniu odpowiednich mięśni i rozruszaniu stawów. W domu możemy wykonywać wcześniej wspomniane przysiady, jednak jeśli istnieje taka możliwość, idealnie było by regularnie uczęszczać na basen, dzięki czemu ogólnorozwojowo przygotujemy ciało do drogi

2. Oszczędzajmy oczy, nie forsując ich nadmierną ilością telewizji, czy też komputera. Warto jest wykonywać ćwiczenia wzroku polegające na zmiennym patrzeniu w dwa miejsca – bliskie i dalekie, dzięki temu nasz wzrok zyska na ostrości i podczas dłuższych podróży będzie wolniej się męczył

Zobacz również: Jak wybrać okulary słoneczne dla kierowcy?

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...