Wypadki spowodowane przez pieszych

Policja
Wina nie zawsze leży po stronie kierowcy. W wielu sytuacjach część lub zupełną winę za wypadek ponosi pieszy. Trudno to jednak wykazać.

Ile wypadków z winy pieszych

Piesi są sprawcą ok. 15 % wszystkich wypadków. Z uwagi na to, że przed skutkami zderzenia nie są w żaden sposób chronieni- stosunkowo wysoki jest odsetek śmiertelności (piesi- sprawcy wypadków stanowią ok. 20% wszystkich ofiar wypadków)

Wśród najczęstszych przyczyn wypadków wymienia się:

  • nieostrożne wejście na jezdnię - 57,6% wszystkich zdarzeń spowodowanych przez pieszych),
  • przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym - (12%),
  • wejście na jezdnię zza pojazdu, przeszkody - (11%).

Dlaczego ciężko wykazać winę pieszego

Pieszy, który wtargnął na drogę- zazwyczaj nie jest 100% sprawcą wypadku. Kierowcy zazwyczaj zarzuca się w takich przypadkach:

  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu
  • brak należytej uwagi
  • nieustąpienie pierwszeństwa

W najgorszej sytuacji znajduje się kierowca w przypadku wtargnięcia (wbiegnięcia) pieszego na pasach- tu zawsze powinien zachować szczególną uwagę, ewentualne potrącenie pieszego zawsze będzie nosiło jakiś stopień winy kierowcy.

Profilaktyka

Niezależnie od tego, kto może ponosić winę za wypadek z udziałem pieszego – kierowca zawsze powinien zachowywać szczególną uwagę w obszarze zabudowanym. W szczególności w okolicach wsi – na których co do zasady piesi poruszają się poboczem (brak chodnika). Przepisy ograniczające prędkość w takim terenie – nie są co do zasady „widzimisię” urzędników- starają się zwiększyć bezpieczeństwo pieszych.
Podobnie dużą ostrożność należy zachować w okolicach szkół i przystanków autobusowych – piesi często (nie zachowując zasad bezpieczeństwa) –wbiegają na drogę chcąc zdążyć na autobus.

Statystyka przyczyn wypadków

Przyczyny wypadków z udziałem pieszych

Wypadki

Zabici

Ranni

Ogółem

%

Ogółem

%

Ogółem

%

Stanie na jezdni, leżenie

400

5,8

196

17,7

217

3,6

Chodzenie nieprawidłową stroną jezdni

335

4,8

106

9,6

238

4

Wejście na jezdnie przy czerwonym świetle

561

8,3

53

4,8

520

8,7

Nieostrożne wejście przed jadący pojazd

3 980

57,6

582

52,7

3 476

58,5

Nieostrożne wejście zza przeszkody

760

11

50

4,5

723

12,2

Zatrzymanie, cofanie się na jezdni

50

0,7

4

0,4

47

0,8

Przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym

826

12

114

10,3

725

12,2

źródło: Komenda Główna Policji

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...