Co to jest oświadczenie sprawcy wypadku?

W przypadku stłuczki nie jest konieczne wzywanie Policji. Jak w takim wypadku zabezpieczyć swoje roszczenie odszkodowawcze.

Czy można się „dogadać”

Jeśli mamy do czynienia ze stłuczką (tj. sytuacją, w której nie ma ofiar)- wzywanie Policji nie jest konieczne (można by powiedzieć, że jest nawet niewskazane- nie ma zazwyczaj takiej potrzeby). Odszkodowanie zaś może być uzyskane od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. To jednak wiąże się ze stratami w zniżkach… co może być bolesne dla portfela sprawcy. Ta procedura nie jest jednak konieczna- zawsze można porozumieć się ze sprawcą wypadku (zazwyczaj dotyczy to niewielkich uszkodzeń pojazdu)- sprawa może być załatwiona zupełnie polubownie- jako, że na gruncie prawa cywilnego tego typu rozwiązanie jest zawsze możliwe.

Zobacz również: Co trzeba zrobić po stłuczce?

Warto taką sytuacją w jakiś sposób udokumentować (spisując odpowiednie oświadczenie sprawcy) lub dane świadków zdarzenia – na wszelki wypadek.

Gdy szkody są znaczne

Gdy szkody są znaczne – „polubowne” załatwienie sprawy zazwyczaj jest niemożliwe (mało kogo stać na takie naprawy)- nie zawsze z resztą porozumienie jest możliwe. W takiej sytuacji należy uruchomić procedurę odszkodowawczą. W tym celu, sprawca wypadku powinien złożyć oświadczenie (którego wzór można pobrać stąd – warto posiadać kopię w samochodzie)- o przebiegu wypadku i uznaniu swojej winy – powinien wskazać również ubezpieczyciela (z tytułu OC).

Warto poprosić o przedstawienie dowodu zawarcia umowy dowodu uiszczenia składki- sprawca wypadku nie może tego odmówić.

Jeśli sprawca wypadku odmawia wypełnienia oświadczenia, lub nie jest ubezpieczony najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak wezwanie Policji, która ustali przebieg zdarzenia i wskaże osobę winną (protokół czynności stanowi podstawę do dochodzenia odszkodowania od ubezpieczyciela lub Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego).
Podobnie, wezwanie Policji jest niezbędne w sytuacji, w której sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

Zobacz również:Jak dochodzić roszczeń od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?

Usługi ubezpieczyciela

Większość ubezpieczycieli wysyła na miejsce zdarzenia swojego przedstawiciela , który szacuje straty i dopełnia formalności niezbędnych do uzyskania odszkodowania- warto jednak zwrócić uwagę na jego działania.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...