Nieoznakowane radiowozy ITD - zobacz, które auta zrobią Ci kosztowne zdjęcie!

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
Nowe radiowozy potajemnie wykonują pomiar prędkości mijających ich aut. O swoim wykroczeniu kierowca dowie się dopiero kilka dni później. fot. Mototarget
Brak wysokiej klasy dróg szybkiego ruchu oraz wysokie statystyki wypadków rząd chce „leczyć” poprzez zaostrzenie kontroli prędkości na drogach. Niedawno do czynnej służby powołano 22 nowe, nieoznakowane radiowozy ITD, wyposażone w specjalną aparaturę pomiarową rejestrująca auta, przekraczające dozwoloną prędkość. Czy nowe radiowozy mają służyć tylko poprawie bezpieczeństwu? Postanowiliśmy przedstawić wam listę nowych radiowozów (str. 2)

W Polsce w 2011 roku zginęło prawie 5000 osób. W porównaniu do lat ubiegłych oznacza to spadek liczby śmiertelnych ofiar, jednak nadal jest ona zatrważająca. Główną przyczyną zdarzeń drogowych w naszym kraju jest brawura i nadmierna prędkość kierowców w stosunku do sytuacji na drodze.

22 nowe nieoznakowane radiowozy

Instytut Transportu Drogowego, jako organ podległy Ministrowi Transportu, zakupił w ostatnim czasie 22 nieoznakowane radiowozy.  Każdy z nich wyposażony jest  w specjalny radar, zespół trzech anten i komputer analizujący, rejestrujący i przesyłający dane o wykroczeniach kierowców do siedziby ITD. Nowe pojazdy ITD mają na celu ograniczyć zapał kierowców do nadmiernie szybkiej jazdy autem.  

Zobacz też: Jakie sposoby na unikanie mandatów mają kierowcy?

Maszynki do zarabiania pieniędzy

Niestety, prawda na temat głównego zadania powierzonego tym autom wydaję być zupełnie inna. Nieoznakowane radiowozy mają być dodatkowym sposobem na radzenie sobie z nadmiernie rozrastającym się deficytem w polskim budżecie. Przekonują o tym zarówno liczby – w ciągu miesiąca nowe radiowozy nałożyły mandaty na kwotę 11 mln zł- oraz sposób wykonywania pomiaru. Kierowca nie jest świadomy, że ktoś analizuje jego tempo jazdy i wykonuje mu „pamiątkową” fotografię uwieczniającą jego „popisy” na drodze.

Brak świadomości o wykroczeniu

Problem w tym, że skoro o wykroczeniu dowiaduje się kilka czy kilkanaście dni po całym zdarzeniu, to raczej nie wyciągnie on żadnych rozsądnych wniosków, poza tym, że musi jeździć wolniej. A to czy w miejscu tym faktycznie jest niebezpiecznie, czy tylko dał się złapać na pozostawiony po dawnym remoncie drogi znak ograniczenia prędkości, pozostanie dla niego niewiadomym. W ten sposób spada zaufanie do decyzji podejmowanych przez organy kontroli.

Zobacz też: Czy fotoradary wpływają na zmniejszenie liczby wypadków?

Aby bronić się przed nieuczciwymi zagrywkami ze strony ITD, postanowiliśmy przedstawić wam listę nowych nieoznakowanych radiowozów. Każde z aut rejestruje wykroczenie jadącego przed nim pojazdu, bowiem radar umiejscowiony jest w przednim pasie radiowozu (dokładnie w atrapie chłodnicy). Poza tym, notorycznie pojazdy ITD ustawiają się na trawnikach czy na pasach zieleni rozgraniczających kierunki jazdy.

Wykaz nowych, nieoznakowanych radiowozów ITD:

WE 574CW - Ford Mondeo – granatowy – Delegatura Południowo-zachodnia – Wrocław
WE 575CW - Ford Mondeo – granatowy – Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym – Warszawa
WE 576CW - Ford Mondeo – czarny – Delegatura Północna – Bydgoszcz
WE 577CW - Ford Mondeo – srebrny – Delegatura Wielkopolska – Poznań
WE 578CW - Ford Mondeo – czarny – Delegatura Śląska – Katowice
WE 579CW - Ford Mondeo – czarny – Delegatura Wschodnia – Lublin
WE 580CW - Ford Focus – srebrny – Delegatura Północno-zachodnia – Gorzów Wielkopolski
WE 581CW - Ford Focus – granatowy – Delegatura Wielkopolska – Poznań
WE 582CW - Ford Focus – czarny – Delegatura Północno-wschodnia – Białystok
WE 583CW - Ford Focus – srebrny – Delegatura Południowo-zachodnia – Wrocław
WE 584CW - Ford Focus – srebrny – Delegatura Północna – Bydgoszcz
WE 585CW - Ford Focus – czarny – Delegatura Śląska – Katowice
WE 586CW - Ford Focus – granatowy – Delegatura Wschodnia – Lublin
WE 587CW - Ford Focus – srebrny – Delegatura Centralna – Łódź
WE 588CW - Ford Focus – czarny – Delegatura Południowo-wschodnia – Rzeszów
WE 589CW - Ford Focus – granatowy – Delegatura Południowa – Kraków
WE 590CW - Ford Mondeo – srebrny – Delegatura Centralna – Łódź
WE 591CW - Ford Mondeo – srebrny – Delegatura Północno-zachodnia – Gorzów Wielkopolski
WE 592CW - Ford Mondeo – czarny – Delegatura Północno-wschodnia – Białystok
WE 593CW - Ford Mondeo – srebrny – Delegatura Południowa – Kraków
WE 594CW - Ford Mondeo – czarny – Delegatura Południowo-wschodnia – Rzeszów
WE 595CW - Ford Focus – czarny – Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym – Warszawa
WE 204EC - Peugeot Partner – Delegatura Wschodnia – Lublin
WE 212EC - Peugeot Partner – Delegatura Wielkopolska – Poznań
WE 214EC - Peugeot Partner + AD9 – Delegatura Południowo-wschodnia – Rzeszów
WE 215EC - Peugeot Partner + AD9 – Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym – Warszawa
WE 216EC - Peugeot Partner + AD9 – Delegatura Północna – Bydgoszcz
WE 217EC - Peugeot Partner – Delegatura Południowa – Kraków

Zamiast wysokiej klasy dróg, ukryte pomiary prędkości

Szkoda, że jedynym sposobem rządu na zredukowanie liczby zabitych na polskich drogach, jest poszerzenie gamy pojazdów i urządzeń rejestrujących wykroczenia kierowców. Zdecydowanie lepsze rezultaty przyniosłaby rozbudowa sieci dróg ekspresowych i autostrad, których w naszym kraju brakuje. W 2011 roku tylko niecały 1% wypadków miał miejsce właśnie na tym rodzaju dróg.Więcej o tym przeczytacie tutaj.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...