Mandat na drodze wewnętrznej 2016

Tomasz Korniejew
rozwiń więcej
Jaki mandat można dostać na drodze wewnętrznej, w strefie ruchu i w strefie zamieszkania? Czym się różnią od siebie te strefy? Okazuje się, że na każdej z nich obowiązuje inny zakres przepisów.
Jaki mandat można dostać na drodze wewnętrznej, w strefie ruchu i w strefie zamieszkania? Czym się różnią od siebie te strefy? Okazuje się, że na każdej z nich obowiązuje inny zakres przepisów.

Czy na drodze osiedlowej można prowadzić samochód bez prawa jazdy? Czy na osiedlowych uliczkach trzeba przestrzegać przepisów ruchu drogowego? Zależy od tego, czy przed wjazdem na osiedle jest ustawiony znak: droga wewnętrzna, strefa ruchu, czy strefa zamieszkania.

Zobacz też: Co grozi za parkowanie na miejscu dla inwalidy w 2016 r?

Mandat na drodze wewnętrznej 2016

O tym, czy wjeżdżamy na drogę wewnętrzną powinien nas informować znak „Droga wewnętrzna”.

Na drogach wewnętrznych nie obowiązują ogólne przepisy kodeksu drogowego. Kierowcy mogą prowadzić samochód bez prawa jazdy, rozmawiając przez telefon, czy parkować na chodnikach, ale tak by nie utrudniać ruchu.

Trzeba za to stosować się do ustawionych znaków drogowych. Ponadto nie wolno stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym i prowadzić pod wpływem alkoholu.

Za co grozi mandat na drodze wewnętrznej?

  • za niestosowanie się do przepisów dotyczących znaków i sygnałów drogowych
  • za spowodowanie kolizji
  • za jazdę po alkoholu

Otarcie czyjegoś auta na drodze wewnętrznej

O ile na drodze wewnętrznej można dostać mandat za kolizję z innym pojazdem, o tyle kłopotliwe dla policjantów jest wystawienie mandatu za otarcie innego samochodu.

Jeżeli ktoś uszkodzi czyjś pojazd podczas parkingowych manewrów zazwyczaj nie będzie temu towarzyszyło spowodowanie zagrożenia w ruchu. A to właśnie na tej podstawie służby mundurowe mogą ukarać kierowcę na drodze wewnętrznej w przypadku kolizji z innym pojazdem.

Zobacz też: Taryfikator mandatów 2016

Mandat w strefie zamieszkania 2016

O wjeździe do strefy zamieszkania informuje kierowców znak „Strefa zamieszkania”. W przeciwieństwie do dróg wewnętrznych, na drogach w strefie zamieszkania obowiązują przepisy kodeksu drogowego. A nawet są bardziej restrykcyjne. Kierowcy poruszający się samochodami w strefach zamieszkania nie tylko muszą mieć przy sobie dokumenty, czy stosować się do wszystkich przepisów ruchu drogowego, ale jeszcze nie mogą przekraczać prędkości 20 km/h, muszą uznawać zawsze pierwszeństwo pieszych i nie mogą parkować w innych miejscach niż specjalnie do tego wyznaczone.

Za co grozi mandat w strefie zamieszkania?

  • Mandat można dostać za złamanie każdego przepisu ruchu drogowego włączając w to restrykcje typowe dla stref zamieszkania (ograniczenie prędkości, zasady parkowania pojazdów)

Zobacz też: Parkowanie samochodu na zamkniętych osiedlach

Mandat w strefie ruchu 2016

O tym, że wjeżdżamy do strefy ruchu informuje znak „Strefa ruchu”. W przeciwieństwie do strefy zamieszkania, poruszanie się po strefie ruchu jest łatwiejsze. Nie obowiązują tu dodatkowe obostrzenia dotyczące ograniczenia prędkości, bezwzględnego pierwszeństwa pieszych, czy parkowania pojazdu tylko w wyznaczonych miejscach. W strefie ruchu obowiązują dokładnie takie same zasady, jak na wszystkich drogach publicznych.

Za co grozi mandat w strefie ruchu?

  • Za wszystkie wykroczenia przewidziane przez przepisy ruchu drogowego.
Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...