Prawo jazdy w aplikacji mObywatel, czyli e-prawo jazdy.

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Prawo jazdy w aplikacji Obywatel / Santander Consumer Bank
Prawo jazdy w aplikacji mObywatel zacznie obowiązywać w Polsce już 5 grudnia. To wtedy kierowcy mogą zostawić w domu dokument.

5 grudnia 2020 roku jazda bez prawa jazdy staje się w Polsce całkowicie legalna. I choć hasło brzmi dość postępowo, wcale nie oznacza prowadzenia bez uprawnień, a jedynie prowadzenie pojazdu bez posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego uprawnienia. Skąd policjanci będą wiedzieć, że kierowca ma możliwość kierowania samochodu? Bo nadal na użytkowniku drogi spoczywać będzie dość ważny obowiązek - musi udowodnić swoją tożsamość w czasie kontroli drogowej. A to będzie można wykonać na jeden z trzech sposobów. Honorowane będą takie dokumenty jak:

  • dowód osobisty,
  • paszport,
  • aplikacja mObywatel.

Od kiedy prawo jazdy w mObywatel?

Jedną z ciekawszych innowacji jest funkcjonująca już dziś aplikacja mObywatel. Ta - już od 5 grudnia 2020 roku - będzie pozwalać nie tylko na przechowywanie elektronicznej wersji prawa jazdy. Ma dużo szerszą funkcjonalność. A wszystko za sprawą trzech kluczowych zakładek. Jakie możliwości daje mObywatel?

  • mTożsamość - elektroniczna wersja dowodu osobistego. Zawiera dane dotyczące imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument.
  • mPrawo Jazdy - elektroniczna wersja prawa jazdy, zakładka ta daje możliwość sprawdzenia ilości punktów karnych na koncie kierowcy.
  • mPojazd - odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC (nazwa ubezpieczenia, seria i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant) i karty pojazdu. Zakładka ta będzie przypominać np. o mijającym terminie przeglądu czy ważności polisy OC.

Jak dodać prawo jazdy do mObywatel?

Na razie ciężko mówić o konkretnej instrukcji postępowania. W końcu opcja mPrawo Jazdy zostanie udostępniona dopiero 5 grudnia. Jakie są generalne zasady? Do założenia mObywatela należy posiadać profil zaufany. Jeżeli chodzi o sam proces uzyskiwania elektronicznych dokumentów, aplikacja poprowadzi użytkownika przez poszczególne etapy. Co ważne, program jest dostępny nie tylko na system Android. Prawo jazdy mObywatel pojawi się też na iOs-ie.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...