Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem - mandat

Łukasz Cybul
rozwiń więcej
Mandat za odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem. / Fotolia
Jaki mandat grozi kierowcy, który odśnieżając samochód, pozostawi włączony silnik? Przepisy zakazują postoju z pracującym silnikiem auta przekraczającego jedną minutę. Za szczególną emisję spalin podczas postoju można zapłacić nawet 300 złotych... Zakaz nie obejmuje postoju na terenie prywatnym, gdzie może jednakże stanowić o zakłóceniu spokoju.

Postój samochodu z uruchomionym silnikiem jest zabroniony

Podobno prawo o ruchu drogowym jest zbiorem najbardziej respektowanych przepisów w polskim prawodawstwie. Nie zmienia tego nawet fakt, że każdego dnia tysiące jeśli nie setki tysięcy kierowców łamie jego normy. Czasami jednak robi to zupełnie nieświadomie. Tak, jak podczas odśnieżania samochodu z włączonym silnikiem. Zakazane jest już samo pozostawienie samochodu z pracującym motorem.
– Ustawodawca wprowadził zakaz pozostawiania pracującego silnika podczas postoju. Kierował się zapewne kwestią ochrony środowiska naturalnego – wyjaśnia podinspektor Sebastian Gleń z Zespołu ds. regulacji prawnych Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. – Pod pojęciem postoju należy rozumieć „unieruchomienie pojazdu nie wynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę” – dodaje sierżant sztabowy Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Zobacz też: Kara za stosowanie antyradaru

Dlaczego postój z włączonym silnikiem jest zakazany?

Przed czym dokładnie zatem ma chronić ten zakaz? – Przepisy zabraniają kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem. Stanowi o nim art. 60 ust. 1 pkt 2 prawa o ruchu drogowym – wyjaśnia prof. dr hab. Ryszard A. Stefański, wykładowca Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Jaki mandat grozi za postój (odśnieżanie) samochodu z włączonym silnikiem?

Za niepodporządkowanie się do zakazu pozostawiania samochodu z pracującym silnikiem, grozi mandat w wysokości 100 złotych. Ustawodawca nie przewidział dodatkowych punktów karnych. Ale to wcale nie jest najwyższa możliwa kara. – Jeżeli sytuacja będzie dotyczyła zachowania powodującego nadmierną emisję spalin, mandat wyniesie 300 złotych – przestrzega sierżant Święcichowski.
Nie należy jednak popadać w skrajności. Nie każde zatrzymanie naszego samochodu będzie od razu podlegać pod postój. – Zakaz ten nie będzie miał zastosowania wówczas, gdy kierujący uruchomił silnik stojącego pojazdu na czas poniżej 1 minuty. Czynność ta bowiem stanowi jedynie zatrzymanie pojazdu – wyjaśnia podinspektor Gleń.

Zobacz też: Kierowca kontra pieszy - kto ma pierwszeństwo i kiedy?

Czy mandat za odśnieżanie pojazdu z włączonym silnikiem otrzymamy także na prywatnej posesji?

Jak przekonuje profesor Stefański przepis nie określa miejsca, w którym obowiązuje przedmiotowy zakaz. Oznacza to, że do jego przestrzegania zobowiązani jesteśmy tak na obszarze terenu zabudowanego, jak i poza nim. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja postoju na terenie prywatnym.
– Wówczas długie utrzymywanie włączonego silnika może stanowić inne wykroczenie, a mianowicie z art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń, który przewiduje odpowiedzialność za zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego  krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem – wyjaśnia profesor Stefański.

Zobacz też: Palenie papierosów w czasie jazdy autem

Mandat należy się za włączony silnik, a nie za odśnieżanie

Znaczenia nie ma z kolei czynność, którą kierowca wykonuje przy okazji pozostawienia samochodu z pracującym silnikiem. – Mandat może być nałożony tylko za postój z włączonym silnikiem, a nie odśnieżanie samochodu. To postój z włączonym silnikiem jest bowiem zabroniony, więc nie ma znaczenia, w jakim celu jest on włączony – twierdzi wykładowca Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Zatem nawet wtedy, gdy kierowca pozostawia włączony silnik tylko po to, aby szybciej odmrozić lub odparować szyby, grozi mu mandat. Z powyższym zgada się komendant Paweł Międlar, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Zauważa on, że policjanci zawsze mogą potraktować kierowcę łagodniej, jeśli będą ku temu przesłanki.
Policjanci zawsze mogą poprzestać na zwróceniu uwagi, pouczeniu. I w 90 procentach tego typu przypadków tak właśnie kończą się nasze interwencje – zapewnia Międlar. – Wszystko zależy jednak od konkretnej sytuacji, bowiem niektórzy kierowcy „rozgrzewają” pojazd kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt minut – zwraca uwagę podinspektor Gleń, który jednocześnie radzi na koniec: Zaparowaną szybę najlepiej zatem przetrzeć ściereczką.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...