Jazda bez kasku na motocyklu lub motorowerze - mandat

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
Każdy motocyklista powinien z troski o własne zdrowie jeździć zawsze w kasku. Mandat to najlepsza rzecz jaką może go spotkać, gdy go nie założy. Fot. Fotolia
Jazda jednośladem bez kasku może nieść za sobą skutki zarówno w wymiarze odpowiedzialności karnej jak i bezpieczeństwa na drodze. Zobacz dlaczego trzeba i warto jeździć motocyklem w kasku.

Mobilność i adrenalina

Jazda motocyklem w sposób diametralny różni się od tej autem. Motocyklista może swobodnie przemierzać nawet zakorkowane miejskie arterie bez obawy, że utknie na którejś ulicy. Poza tym wysokie osiągi motocykli wyzwalają także ogromne ilości adrenaliny, która powoduje uczucie euforii niespotykanej nawet w autach sportowych. Niestety jazda jednośladem ma też swoje wady. Oprócz swojego sezonowego charakteru, niesie za sobą wysokie ryzyko wypadku. Najczęściej sprawcą zdarzenia jest kierowca innego pojazdu, ale w chwili gdy ginie człowiek rozterki nad szukaniem sprawcy zdarzenia odchodzą na dalszy plan.

Zobacz też: Zawieszenie pneumatyczne w motocyklu

Niezbędne wyposażenie motocyklisty

Motocyklista wyruszając na drogę jest praktycznie bezbronny w starciu z pojazdem o masie przekraczającej 1000 kg. Nie chronią go ani pasy bezpieczeństwa, ani poduszki powietrzne. Nawet specjalne kamizelki powietrzne dla motocyklistów nadal są prawdziwą rzadkością nie tylko na polskich drogach. Aby motocyklista miał większe szanse na przeżycie wypadku musi posiadać niezbędny strój, w tym m.in. kask.

Zobacz też: Poduszka powietrzna dla motocyklisty - rodzaje zabezpieczeń

Kask - nie wsiadaj bez niego na motocykl

Kask chroni główny organ naszego ciała czyli mózg. Wielu kierowców jednośladów w imię m.in. źle rozumianej estetyki bądź niskiej świadomości zagrożenia, ignoruje nie tylko przepisy prawa, ale przede wszystkim racjonalne argumenty przemawiające za jego używaniem. Konsekwencje, nawet niewielkiej wywrotki na motocyklu, mogą się w takich przypadkach okazać śmiertelne. Uderzenie o asfaltową jezdnię, czy tym bardziej wystającą studzienkę czy krawężnik mogą trwale uszkodzić mózg. Jeśli motocyklista przeżyje, może do końca życia nie odzyskać pełnej sprawności psychomotorycznej.

Zobacz też: Bądź widoczny na motocyklu

Mandat i punkty karne za jazdę bez kasku

Przepisy kodeksu drogowego jednoznacznie wskazują, że kierowcy motocykli bądź motorowerów mają obowiązek zakładać kask w trakcie jazdy jednośladem. Złamanie tego przepisu skutkuje mandatem karnym w wysokości 100 zł za „nieużywanie hełmu ochronnego przez kierującego motocyklem lub motorowerem”. Oprócz tego na konto kierowcy dopisane zostaną 2 punkty karne.

Zobacz też: Jazda lewym pasem – mandat i punkty karne

Zdrowy rozsądek jest najważniejszy

Naszym zdaniem kara za brak kasku jest nadal zbyt niska i raczej nie w sposób prewencyjny. Pozytywnie trzeba się jednak odnieść do samych motocyklistów jakich spotkać można na polskich drogach. Bardzo rzadko zdarza się nam dostrzec kierowców jednośladów, którzy nie posiadają na głowie kasku w trakcie jazdy. W większości przypadków motocykliści dysponują nie tylko stosownym hełmem, ale także kompletnym strojem ochronnym. Nie jest on tani, ale zdrowia i życia nie da się przeliczyć na żadne pieniądze. Jeśli je utracimy nic nam go już nie przywróci.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...