Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

Max Trela
rozwiń więcej
Ewidencja punktów karnych prowadzona jest przez komendanta wojewódzkiego Policji.
Każdy kierowca, łamiący przepisy na drodze, musi liczyć się z tym, że zostanie ukarany mandatem oraz punktami karnymi, wpisywanymi do ewidencji. Kto prowadzi ewidencję punktów karnych? Gdzie się udać, by sprawdzić ich liczbę? Kiedy punkty karne są kasowane?

Kto prowadzi ewidencję?

Każde naruszenie przepisów drogowych skutkuje otrzymaniem przez kierowcę określonej liczby punktów karnych (od 0 do 10), zgodnie z taryfikatorem zamieszczonym w rozporządzeniach. Są one wpisywane do ewidencji punktów karnych. Ewidencja punktów karnych prowadzona jest przez komendanta wojewódzkiego Policji, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby popełniającej wykroczenie.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Gdzie sprawdzić liczbę punktów karnych?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych masz na swoim koncie? Jeżeli nie jesteś pewien, a potrzebujesz takiej informacji, masz prawo uzyskać ją w formie ustnej lub na specjalnym zaświadczeniu w siedzibie organu prowadzącego ewidencję (np. w Warszawie jest to Sekcja Wykroczeń Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, w większości województw jest to Komenda Miejska lub Powiatowa) lub, w miarę możliwości technicznych, w innej jednostce Policji.

Zobacz: Co grozi za handel punktami?

Kiedy punkty są usuwane?

Punkty karne są usuwane z ewidencji w kilku sytuacjach:

• jeżeli wydano decyzję o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym;
• w razie otrzymania informacji o pozytywnym wyniku kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji (na które jest wysyłana m.in. osoba, która przekroczy granicę 24 punktów);
• jeżeli od dnia popełnienia naruszenia upłynął rok (chyba, że przed upływem tego okresu kierowca dopuścił się naruszeń, za które liczba punktów karnych przekroczyła 24);
• w razie odbycia szkolenia.

Zobacz też: Za jakie wykroczenia kierowca może otrzymać 10 punktów karnych?

Jeśli chcesz zmniejszyć liczbę punktów karnych…

… wybierz się na szkolenie. Jego koszt jest stosunkowo niewielki (200-300zł), a pozwoli Ci usunąć z Twojego konta 6 punktów karnych. Szkolenie jest organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Można odbyć je raz na 6 miesięcy. Dlaczego warto? Przekroczenie 24 punktów karnych, oznacza konieczność poddania się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji oraz badaniom psychologicznym.

Zobacz też: Wszystko o kumulacji punktów karnych

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...