Zmiany przepisów dotyczących prędkości - jak nie stracić prawa jazdy?

230 km/h, prędkościomierz, zegary / Fotolia
18 maja wejdzie w życie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, w myśl której, zaostrzone zostaną kary za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Co grozi za chwilę nieuwagi na drodze? Czy można

Rząd chce większych kar kierowców

Oprócz zaostrzenia kar za przekroczenie prędkości w mieście, ekipa rządząca z PO i PSL na czele planuje kolejne zmiany, w wyniku których wzrosną stawki mandatów. Wygląda na to, że rząd i parlament zagięły parol na kierowców.

Zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące w razie przekroczenia dozwolonej prędkości o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym to sztandarowy pomysł Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Dokument ma odbierać policjant po przyłapaniu kierowcy na gorącym uczynku. Jeśli ukarany mimo to zdecyduje się prowadzić pojazd i zostanie zatrzymany, okres wydłuży się do 6 miesięcy. W przypadku ponownego naruszenia przepisów, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem, oznaczającą konieczność wzięcia udziału
w kursie na prawo jazdy i zdania egzaminu. Przy okazji prowadzenie samochodu czy motocykla bez uprawnień będzie traktowane nie jako wykroczenie, ale przestępstwo zagrożone karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Właśnie dlatego jak nigdy ważna będzie następująca zasada, lepiej zapobiegać niż ponosić dotkliwe konsekwencje

Wraz z zaostrzaniem się kar kierowcy coraz chętniej sięgają po rozwiązania chroniące przed kontrolami prędkości, takie jak Coyote, który od 6 lat ostrzega przed fotoradarami, patrolami  i innymi zdarzeniami na drodze w całej Europie, a od ponad roku w Polsce. Dzięki swojej skuteczności Coyote posiada już przeszło 5 mln zaangażowanych użytkowników, którzy są ostrzegani poprzez: dedykowane urządzenia, bezpłatną aplikację i wbudowane systemy samochodowe.

W świetle nowych przepisów najważniejszymi cechami skutecznego systemu ostrzegania przed zdarzeniami na drodze są:

1. Wskazywanie aktualnego limitu prędkości na każdym odcinku drogi z możliwością weryfikacji.

Możliwość utraty prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o 50 km/h i planowane podwyższenie stawek mandatów sprawiają, że istotną funkcją systemu jest informowanie o limitach obowiązujących na każdym odcinku drogi, którą się poruszamy. Coyote dodatkowo pozwala modyfikować ograniczenia w przypadku zmian. System, który ostrzega o limicie tylko w momencie zbliżania się do obszaru nim objętego jest niewystarczający bo nie pozwala kierowcy dostosować prędkość pojazdu, jeśli przeoczył znak i stosowną informację.

2. Pewność ostrzeżenia.

Kierowca chce czuć się komfortowo na drodze i być pewnym, że zostanie ostrzeżony o zdarzeniu na drodze, np. kontroli prędkości.

System Coyote, jako jedyny na rynku, informuje w każdym momencie, ilu użytkowników jest bezpośrednio przed nami na trasie lub w mieście w okolicy.

Dodatkowo, system informuje, czy kierowca przed nami jest aktywnym użytkownikiem i jaka jest jego wiarygodność. To jedyna możliwość, aby wiedzieć czy osoba znajdująca się z przodu wyśle nam ostrzeżenie.

Unikniesz sytuacji, gdy po haśle „czysto” spotyka Cię przykra niespodzianka. Systemy, które podają ogólną liczbę użytkowników, nie są skuteczne! Cóż z tego, że teoretycznie są ich tysiące, skoro na 30 km przed Tobą nie ma nikogo, kto mógłby Cię ostrzec?

3. Aktualne dane.

System Coyote codziennie aktualizuje lokalizacje fotoradarów stacjonarnych. Codzienna aktualizacja pozwala na bieżącą wprowadzać zmiany w systemie bez potrzeby podłączania do komputera czy wykonywania innych czynności.

4. Zawsze ostrzeżenie.

Nawet gdy rozmawiasz lub korzystasz z innej aplikacji, zawsze otrzymujesz ostrzeżenia głosowo i graficznie. Wiesz też, czy przekraczasz dopuszczalną prędkość i ilu użytkowników jest aktualnie wokół Ciebie. A wszystko to możliwe w aplikacji iCoyote dzięki zastosowaniu specjalnej pływającej ikony – Coyote mini.

Aplikacje, które oferują widżet jedynie do przywrócenia aplikacji z tła nie są skuteczne
i wymagają dodatkowego skupienia na telefonie.

5. Wsparcie prawne na drodze

Każdy aktywny użytkownik systemu Coyote otrzyma voucher uprawniający do bezpłatnego wsparcia prawnego ze strony anuluj-mandat.pl przed następstwami przykrej niespodzianki.

Gdy  mleko już się rozlało….

Co w przypadku gdy mimo wszystko wpakowałeś się w kłopoty? Też mamy dla Ciebie radę. Każdy aktywny użytkownik  systemu Coyote otrzyma voucher uprawniający do wsparcia prawnego Kancelarii Direct Anuluj-Mandat.pl najlepiej w Polsce chroniącej przed następstwami przykrej niespodzianki mandatowej.

Mając świadomość, że dzięki Coyote jesteś chroniony przez najlepszych prawników od prawa o ruchu drogowym zadbaj o zwiększenie swoich szans przestrzegając kilku podstawowych zasad podczas i po kontroli przygotowanych przez kancelarię anuluj mandat.

  1. W miarę możliwości dokumentuj zdarzenie i przebieg kontroli.
  2. Nigdy nie przyjmuj mandatu gdy czujesz się skrzywdzony lub masz wątpliwości co do rzetelności pomiaru (np. gdy był dokonany bezprawnym radarem ISKRA-1 lub wideorejestratorem
    w nieoznakowanym pojeździe policyjnym lub ITD.)
  3. Wejdź na Anuluj-Mandat.pl najszybciej po zdarzeniu jak to możliwe i korzystając z darmowych porad na blogu lub porady indywidualnej (dla osób z voucherem też za darmo) zorientuj się jakie kroki masz podjąć lub jakie dokumenty masz wygenerować i wysłać.
  4. Postępuj precyzyjnie, zgodnie z poradami, korzystając ze wszystkich gratisowych dla Ciebie usług Anuluj-Mandat.pl (porady + dokumenty) a będziesz miał wielką szansę wygrania sprawy.
  5. Równolegle wprowadź do systemu Coyote lub do mapki Anuluj-Mandat.pl ostrzeżenie
    o znajdującej się w tym miejscu kontroli, pomożesz ponad 100 tys. osób budujących wspólną dla Coyote i Anuluj Mandat społeczność wzajemnego ostrzegania się na drodze.

Źródło: materiały prasowe ASCG

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...