Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?
- Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.?
- Wymiana prawa jazdy: dokumenty, czas oczekiwania
- Bezterminowe prawo jazdy
W przestrzeni medialnej ostatnio dużo mówi się o obowiązku wymiany prawa jazdy. Sprawdziliśmy, kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r. oraz czy osoby, które posiadają bezterminowe prawo jazdy mają obowiązek wymiany swoich dokumentów.
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.?
Część kierowców zobowiązana jest do wymiany prawa jazdy. Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące sytuacji, w których prawo jazdy należy wymienić.
- Osoby, którym zbliża się termin daty ważności muszą wymienić prawo jazdy. Nawet, jeżeli zbliża się termin ważności tylko jednej z kategorii, a inne są bezterminowo. W takim przypadku warto wystąpić z wnioskiem jeszcze przed minięciem ważności poprzedniego dokumentu. Tutaj warto przypomnieć, że 19 stycznia 2013 r. zaczęły obowiązywać przepisy, w ramach których wszystkie prawa jazdy wydawane od 2013 r. są prawami jazdy terminowymi. Najdłuższy okres, na jaki mogą być wydane od 2013 r., to 15 lat.
- Osoby, które zmieniły nazwisko w związku z np. ślubem lub rozwodem także powinny wyrobić sobie nowe dokumenty. W przypadku zmiany imienia także należy wymienić dokument. Od momentu wystąpienia zdarzenia, które spowodowało zmianę danych – na wymianę dokumentów ( w tym także prawa jazdy) mamy 30 dni.
- Prawo jazdy należy także wymienić w przypadku zniszczenia lub zgubienia dokumentu.
- Jest jeszcze jedna okoliczność, która motywuje do wymiany dokumentów. Osoby, które nabędą nowe uprawnienia muszą zaktualizować swój dokument. Więc w przypadku nabycia uprawnień na kolejną kategorię, warto wymienić swój dokument.
Wymiana prawa jazdy: dokumenty, czas oczekiwania
By wymienić prawo jazdy, należy przygotować odpowiednie dokumenty. Składa się je w urzędzie miasta ( jeżeli mieszkasz w mieście na prawach powiatu), w urzędzie dzielnicy ( jeżeli mieszkasz w Warszawie), lub w starostwie powiatu, w którym mieszkach. Chodzi o:
- wniosek o wydanie prawa jazdy,
- aktualne zdjęcie,
- potwierdzenie opłaty za prawo jazdy (opłaty dokonuje się w kasie urzędu lub przelewem na konto urzędu. Opłata za wydanie prawa jazdy wynosi 100 zł),
- dowód osobisty albo paszport,
- paszport albo kartę pobytu – jeśli jesteś cudzoziemcem,
- prawo jazdy,
- orzeczenie lekarskie (warto sprawdzić, czy posiada się ważne badania lekarskie i psychologiczne)
Na wymianę prawa jazdy średnio czeka się około 9 dni roboczych. W przypadku, gdy urząd musi wyjaśnić twoją sytuację (na przykład jeśli masz zakaz prowadzenia pojazdów), czas oczekiwania może wydłużyć się nawet do dwóch miesięcy. Warto jednak pamiętać, by dostarczyć komplet poprawnie wypełnionych dokumentów, bo każdy źle wypełniony dokument może wydłużyć czas wyrobienia nowego dokumentu.
Bezterminowe prawo jazdy
Osoby, które wyrobiły swoje prawa jazdy jeszcze przed wejściem już wcześniej wspomnianej nowelizacji wprowadzającej terminowe prawa jazdy, nie mające problemów ze zdrowiem, mogły otrzymać bezterminowe prawa jazdy. Te zaś będzie należało wymienić. Wymianę bezterminowych praw jazdy uwzględniono w nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami ze stycznia 2013 r. Zgodnie z art. 124 ustawy o kierujących pojazdami, osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany, na prawa jazdy. Ustawodawca przewidział na ten zabieg pięć lat.
Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy.
Ustawa z 5 stycznia 2011 o kierujących pojazdami