Będzie łatwiej zdać na prawo jazdy?

W czerwcu zmieni się rozporządzenie w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów. Zmianom ulegnie, w pewnym zakresie, egzamin praktyczny.

Krótszy egzamin

Pierwszą, najistotniejszą zmianą jest możliwość skrócenia egzaminu praktycznego do 25 minut. Może się tak stać, o ile w tym czasie kandydat wykona wszystkie przewidziane zadania. Jest to modyfikacja o tyle praktyczna, że zmniejsza szansę na popełnienie błędu. Jeżdżąc (obowiązkowo) przez 40 minut, zestresowany kursant ma większą szansę na popełnienie błędu skutkującego „oblaniem” egzaminu. Może więc zaistnieć szansa na niezdanie egzaminu mimo wcześniejszego zaliczenia wszystkich zadań.

Od strony organizacji egzaminu – pozwoli to na przeprowadzenie większej ilości egzaminów w ciągu dnia – tym samym zmniejszając czas oczekiwania na poprawkę lub pierwszy egzamin.

Co więcej – zgodnie z do tej pory obowiązującymi przepisami- egzamin trwający krócej niż 40 minut (przy dobrej woli egzaminatora) może być unieważniony.

Zobacz również: Nowe prawo jazdy dla motocyklistów.

Zmiana zasad przystępowania do egzaminu

Do tej pory podchodzący ponownie do egzaminu musieli mieć termin wyznaczony w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Oznaczało to, z uwagi na dużą liczbę poprawek, że osoby przystępujące po raz pierwszy do egzaminu wyznaczane miały odległy termin. W uzasadnieniu projektu rozporządzenia ministerstwo zwróciło uwagę na negatywny aspekt tej regulacji.

Długi czas oczekiwania na pierwszy egzamin powoduje, że osoby, które ukończyły kurs i są odpowiednio przygotowane do egzaminu zapominają nabytych umiejętności.

Z praktyki wynika, że osoby takie przed kolejnym egzaminem zawsze pobierają dodatkowe lekcje teoretyczne lub praktyczne, co powoduje, że mogą dostosować się do wyznaczonego terminu egzaminu. Po zmianie – 30dniowy czas na wyznaczenie egzaminu będzie dotyczył jedynie osób podchodzących do egzaminu po raz pierwszy. Osoby powtarzające egzamin – będą kierowane na pierwszy wolny termin (stąd okres może się wydłużyć).

Zobacz również: Nauka jazdy z rodzicem.

Patrząc na uzasadnienie i nową regulację nie sposób się z nią zgodzić. Odsetek osób zdających za pierwszym razem nie jest duży – większość osób zdaje kilkukrotnie. Tym samym osoby te będą poszkodowane, ponieważ proces zdawania na prawo jazdy może się w takim wypadku dodatkowo wydłużyć. Wskazana zmiana jest kosmetyczna i spowoduje jedynie to, że więcej osób będzie musiało korzystać z jazd doszkalających, a tym samym wzrosną również koszty. Zamiast przestawiać zasady pierwszeństwa egzaminu, ministerstwo powinno zastanowić się nad zwiększeniem liczby ośrodków egzaminacyjnych. To zapewne zmniejszyłoby kolejki i okres oczekiwania.

Zmiany w zasadach egzaminu

Rozporządzenie przedstawia również kilka zmian w samym egzaminie praktycznym.

Przykładowo:
- kursant będzie losował jedynie dwa elementy wyposażenia samochodu, które będzie musiał wskazać (zamiast wszystkich wybranych przez egzaminatora).
- błędem skutkującym przerwaniem egzaminu będzie najechanie na obszar na drodze wyłączony z ruchu (np. wysepka na rondzie).
- egzaminator będzie musiał przerwać egzamin jeśli kandydat wykona manewr skutkujący niezaliczeniem egzaminu. Egzamin będzie wówczas kończony przed czasem.

Pamiętaj, że egzaminator nie może wydać polecenia, które jest sprzeczne z zasadami ruchu drogowego (np. nakazać zawrócić, czy skręcić w miejscu niedozwolonym). Egzaminatorzy potrafią jednak w ten sposób wprowadzić kandydata „na minę”.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...