Czy warto kupić opony w internecie? Jakie pułapki na nas czyhają?

Dowiadujmy się dokładnie o pochodzenie, wiek i dane opon kupowanych w internecie Fot. Fotolia
Gdzie znaleźć najtańsze opony? Najczęściej okaże się, że najlepsze oferty znajdziemy w sklepach internetowych. Powstaje jednak problem – kupujemy poniekąd „kota w worku”. Płacimy nie widząc opon na oczy... Czy warto podjąć takie ryzyko?

Tanio, Promocja, ostatnie sztuki opon...

Sklepy internetowe kuszą naprawdę korzystnymi cenami opon. Niekiedy różnica w cenie opon wynosi nawet 30 (i więcej) procent. Dlatego trudno się dziwić ich popularności. Tylko czy takie zakupy są bezpieczne?

Teoretycznie tak, bo nie ważne czy przy ladzie czy przy klawiaturze przysługują nam te same prawa konsumenta. Mamy zatem prawo do reklamacji opon zakupionych w internecie gdy towar jest niezgodny z zamówieniem oraz zwrotu w okresie do 10 dni. Na kupione przez internet opony przysługuje też pełna gwarancja... Niestety teoria i praktyka potrafią się rozmijać, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

Błyskawiczna decyzja – zły pomysł

Po pierwsze kupując w internecie trzeba zdawać sobie sprawę, że towar towaru nie widzimy, może się zatem okazać, że realnie nie leży on w żadnym magazynie. Zazwyczaj, choć nie zawsze, sprzedawca nie może nam odczytać prosto z opony konkretnych danych (jak np. data produkcji). Zatem podejmując decyzję trzeba precyzyjnie określić o jaki towar nam chodzi.

Jeśli w ofercie nie ma zaznaczone, czy wszystkie opony są z jednej partii, kiedy i gdzie zostały wyprodukowane i czy wszystkie mają dokładnie identyczne oznaczenia, wtedy trzeba o to dopytać i zaznaczyć w zamówieniu, że takie mają być! W przeciwnym wypadku sprzedawca może twierdzić, że przy takiej cenie nie obiecywał, że komplet nie będzie „kombinowany”.

Zobacz też: Jak sprawdzić stan auta przed kupnem? 

Płać i płacz... za opony

Druga zasada dotyczy płatności. Jeśli sprzedawca upiera się na wpłatę całej kwoty na konto... Wtedy doradzamy ostrożność. Oszustów, którzy inkasują pieniądze i przysyłają kompletny chłam (o ile cokolwiek przyślą) niestety nie brakuje. Najczęściej chwilę potem takie firmy znikają, a walka o zwrot pieniędzy – wtedy już na ścieżce sadowej - jest drogą przez mękę.

Uczciwym rozwiązaniem wydaje się pokrycie z góry kosztów przesyłki, a resztę płatności regulujemy bezpośrednio u kuriera. W ten sposób wytrącamy argument „a co będzie jak się Pan rozmyśli, stracę pieniądze za przesyłkę”, a sami mamy pewność, że stracimy sumę symboliczną w stosunku do tego ile może kosztować komplet nowych opon.

Zobacz też: Jak kupić używane auto? Ekspert radzi 

Na co uważać kupując opony w internecie:
1. Wybierajmy sprzedawców, którzy mają już „markę”, unikajmy sklepów oponiarskich bez przeszłości,
2. Dowiadujmy się dokładnie o pochodzenie, wiek i dane opon,
3. Zawsze żądajmy FAKTURY! Walka o zwrot pieniędzy za opony z paragonem kasowym w ręku jest dużo trudniejsza,
4. Pamiętajmy, że 10 dniowy termin zwrotu opon obowiązuje od daty zakupu, sprawdzajmy zatem czy data na fakturze nie została przypadkiem cofnięta! Sprzedawcy stosują taki trik, żeby nie przyjmować reklamacji; Przesuwają datę wstecz uwzględniając czas dostawy – w efekcie zostaje nam dzień lub dwa na zwrot, kiedy sam czas transportu wynosi 72 godziny...
4. Najbezpieczniejsza forma zapłaty to oczywiście tzw. pobranie przy odbiorze,
6. Przy odbiorze towaru sprawdzajmy bardzo dokładnie czy jest on zgodny z zamówieniem. Jeśli cokolwiek się nie zgadza w żadnym przypadku NIE WOLNO go przyjąć!
7. Każda nowa opona musi mieć podstemplowaną gwarancję, jeśli takie papiery nie przyjdą razem z oponami stosujemy zasadę nr. 4, czyli NIE PRZYJMUJEMY. Zapewnienie, że dokumenty przyjdą pocztą to za mało, żeby wydać często kilka tysięcy złotych i nie mieć pisemnej gwarancji producenta.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...