Czy trzeba specjalnie dbać o opony? Czy to przedłuży ich "życie"?

Max Trela
rozwiń więcej
Dobór odpowiedniego ciśnienia wpływa na bezpieczeństwo jazdy Fot. Fotolia
Dzięki prostym i tanim zabiegom możemy przedłużyć okres eksploatacji opon samochodowych. Właściwe użytkowanie, serwis i konserwacja mogą przynieść konkretne oszczędności.

Co oznacza dbać o opony i jak to robić? Aby wydłużyć żywotność opon warto regularnie i często sprawdzać ciśnienie w ogumieniu. Niewłaściwy jego poziom skutkuje zbyt szybkim zużyciem ogumienia. Zbyt małe ciśnienie w oponach zwiększa zużycie bieżnika na krańcach, a zbyt wysokie ciśnienie w środkowej jego części. Dobór odpowiedniego ciśnienia wpływa również na bezpieczeństwo jazdy.

Zobacz też: Ciśnienie w oponach – jakie powinno być prawidłowe, jak wpływa na spalanie?

Po drugie warto sprawdzać stan bieżnika – zwłaszcza kiedy opony nie są nowe i swoje już przejechały. Większość z obecnie dostępnych na rynku opon posiada specjalne, zatopione w swojej strukturze, oznaczenia informujące o krańcowym zużyciu opony (wytarciu bieżnika). Jazda na takich kołach jest bardzo nieodpowiedzialna i może stwarzać poważne zagrożenia na drodze.

Trzecim sposobem na dobrą kondycję opon jest ich okresowa rotacja. Zaleca się, aby zamieniać opony miejscami na osi (prawą oponę przekładamy na lewą stronę i na odwrót...) już po przejechaniu 10-15 tys. km. Jeśli posiadamy opony kierunkowe taka zamiana jest oczywiście niemożliwa – wówczas należy zamienić opony między przednią a tylną osią.

Kolejną czynnością, która pozwala na bezpieczne używanie opon jest ich wyważanie. Zawsze po zamontowaniu opony na obręcz należy w specjalnie do tego przeznaczonej maszynie tzw. wyważarce przeprowadzić wyważenie opony. Jeśli opona nie jest wyważona to komfort jazdy autem nie będzie wysoki, a sama opona będzie ulegała stopniowemu zniszczeniu.

O pielęgnacji słów kilka:

Wcześniej wymienione sposoby „oszczędzania” opon skutecznie wpływają na zmniejszenie zużycia bieżnika opony. Oprócz tego warto dbać również o boki opony i nie chodzi jedynie o estetyką.

Na rynku są dostępne środki chemiczne, które „nabłyszczają” gumę. Oprócz oczywistych zalet w postaci efektu czystości (mokra opona), maja one jeszcze jedną zaletę. Chronią oponę przed szkodliwym efektem działania promieni UV.

Zobacz też: Jak dbać o opony w samochodzie?

Używając takich środków chemicznych należy jednak bardzo uważnie zapoznać się ze sposobem ich użycia i trzymać się ściśle zaleceń producenta. Chemia może w takim samym stopniu pomóc jak i zaszkodzić. Dlatego radzimy trzymać się sprawdzonych marek, a nie najtańszych specyfików o nieznanym składzie i wątpliwym działaniu.

6 zasad jak dbać o opony:
1. Jazda ekonomiczna sprzyja dłuższej eksploatacji opon. Unikaj gwałtownego ruszania, hamowania i szybkiego pokonywania zakrętów.
2. Ostrożnie w krawężnikami! Najczęstsze uszkodzenia opon dotyczą ścianek bocznych i kordu - większość z nich powstaje w wyniku zbyt agresywnego (szybkiego) pokonywania przeszkód.
3. Do jazdy latem służą opony letnie, zimą zimowe. Opony uniwersalne będą się szybciej zużywać niż sezonowe w każdych warunkach.
4. Odpowiednio przechowuj opony sezonowe.
5. Używaj "kosmetyków do opon" - zabezpieczają one gumę przed szkodliwym działaniem promieni UV.
6. Dbaj o kondycję zawieszenia. Zbieżność i geometrię sprawdzaj co 30 tyś km.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...