Czy do SUV-a trzeba kupować specjalne opony?

Max Trela
rozwiń więcej
Waga samochodu jest głównym czynnikiem którym powinniśmy się kierować, przy wyborze „osobowych zamienników” opon do SUV-a Mitsubishi ASX Fot. Moto.wieszjak.pl
Już od kilku lat jedną z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych grup aut są te wyposażone w napęd na cztery koła. Chodzi oczywiście o SUV-y, które mimo wielkich aspiracji nie można traktować jako pełnokrwiste terenówki. Czy takie samochody zawsze muszą jeździć na droższych oponach przeznaczonych specjalnie do aut 4x4?

Na drogę i... tylko na drogę

Większość SUV-ów ma fabrycznie montowane opony uniwersalne, takie, które nadają się do jazdy po asfalcie, ale i wjazd w lekki teren. To ma podkreślać ich uniwersalny charakter, a właścicielowi daje pewien komfort, że w razie czego... Problem pojawia się w momencie gdy opony się zużyją. Wtedy nagle okazuje się, że nasze „uterenowione” opony są bardzo drogie, a bardzo podobne, ale ze zwykłym bieżnikiem na drogi możemy dostać nawet 20-30 procent taniej!

Zobacz też: Dlaczego SUV to nie auto terenowe? Jakie są różnice, wady i zalety?  

Wtedy też pojawiają się wątpliwości jakie opony kupić i czy te drogowe można stosować w SUV-ie. Wątpliwości o tyle uzasadnione, że 90 procent SUV-ów od początku do końca swojego żywota najgorszą nawierzchnię z jaką się spotyka to gruntowa droga. A w takim „terenie” poradzą sobie bez problemu nawet zwykłe opony szosowe.

SUV SUV-owi nie równy

To jakie opony wybrać i jakie będą najlepsze zależy głównie od typu samochodu. Klasa SUV-ów jest bardzo szeroka. Do tej grupy zalicza się zarówno samochody zbudowane na płycie podłogowej limuzyn klasy średniej jak i siedmioosobowe „potwory” o wadze przekraczającej 2,5 ton.

I właśnie waga jest głównym czynnikiem którym powinniśmy się kierować, przy wyborze „osobowych zamienników” opon do SUV-a. Z tym jednak zastrzeżeniem, że nasza auto rzeczywiście nie będzie miało nic wspólnego z terenem.

Zobacz też: SUV-y koncernu Fiata będą powstawały na platformie Cherokee 

XL to nie rozmiar to waga

Do najmniejszych SUV- ów można stosować opony już współczynniku nośności 91, czyli takie jak w samochodach kombi klasy średniej i średniej wyższej. To o tyle istotne, że podobne będą również najbardziej typowe rozmiary co pozwoli jeszcze ograniczyć koszty.

Co innego duże SUV-y. Te niestety wymagają specjalnego ogumienia, ale i tu nie jesteśmy skazani na wyłącznie terenowe modele opon. Zamienników możemy szukać wśród ogumienia dla vanów, czyli takiego które ma współczynnik nośności powyżej 94. Najczęściej takie opony mają też od razu w nazwie symbol XL – symboliczny skrót od EXTRA LOAD.

Zgodnie z polskim prawem auto powinno mieć identyczne opony na jednej osi. Rzeźba bieżnika może się natomiast różnić między osiami – z przodu mogą być zamontowane inne ogumienie niż z tyłu. Decydując się na zmianę kół w SUV-ie pamiętajmy jednak, że nasze auto ma napęd na cztery koła. To oznacza, że mimo braku nakazu najlepiej na wszystkich kołach mieć identyczne opony – tak zalecają zazwyczaj producenci, ale i profesjonaliści, który podkreślają, że tak „podkute” auto będzie miało najlepsze właściwości jezdne.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...