Jak czytać oznaczenia na oponach?

Marek Matejewski
rozwiń więcej
fot. Newspress
Każda opona zawiera wiele oznaczeń i symboli, które nie zawsze są jasne dla przeciętnego użytkownika dróg. W artykule wyjaśnimy jak czytać oznaczenia widniejące na bokach opony samochodowej.

Warto wiedzieć jak odczytać najważniejsze parametry opon, aby podczas zakupu wybrać ogumienie właściwe dla naszego samochodu. Zalecenia dotyczące rozmiaru i rodzaju opon znajdziemy w książce obsługi samochodu. Mogą też być umieszczone na nalepce informacyjnej na wewnętrznej części klapki wlewu paliwa lub na słupku drzwiowym.

Oznaczenie rozmiaru opon

Rozmiar opony podawany jest jako szereg znaków, na przykład 195/65R15. Pierwszy człon, 195 określa szerokość opony w milimetrach. Drugi, 65 oznacza profil, czyli wysokość wyrażony jako stosunek procentowy szerokości. Kolejne oznaczenie, R charakteryzuje typ budowy – radialna. Ostatnim parametrem, 15 jest średnica obręczy, na którą montujemy oponę wyrażona w calach. Jednym słowem opona o rozmiarze 195/65R15 posiada następujące parametry: szerokość 195 milimetrów, wysokość 126,75 milimetra (65 procent ze 195 milimetrów), osnowa opony ułożona jest promieniowo czyli radialnie a opona przeznaczona jest do montażu na 15 calowych obręczach.

Oznaczenie indeksów nośności i prędkości

Bezpośrednio za rozmiarem opony podawany jest współczynnik nośności opony, a za nim indeks prędkości. Pierwszy oznaczony jest za pomocą cyfr i wyraża maksymalne obciążenie jakie może przenosić dana opona, drugi zaś podawany jest jako litera i charakteryzuje maksymalną prędkość z jaką może się poruszać samochód na danym ogumieniu. Wartości poszczególnych współczynników zawarte są w specjalnych tabelach, według których dobiera się opony do konkretnego samochodu.

Zobacz również: Czy warto pompować koła azotem?

Oznaczenie roku produkcji

Rok produkcji opony podawany jest jako ostatnie cyfry kodu DOT. Opony wyprodukowane przed 2000 rokiem posiadają oznaczenie trzycyfrowe, gdzie dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień, a trzecia rok produkcji. Ogumienie produkowane od roku 2000 oznaczane jest czterocyfrowym kodem. Dwa pierwsze pola oznaczają tydzień, dwa kolejne rok produkcji. Na przykład opona o oznaczeniu 0709 została wyprodukowana w siódmym tygodniu 2009 roku.

Co oznacza oznaczenie M+S na oponie?

Oznaczeniem M+S połączonym z symbolem płatka śniegu oznaczane są opony zimowe. Tylko takie opony dopuszczone są do ruchu w krajach, gdzie w sezonie zimowym przepisy wymagają stosowania zimowego ogumienia.

Zobacz również: Jakie ciśnienie powinno znajdować się w oponach?

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...