Przyczepność na mokrej nawierzchni - czym jest aquaplaning?

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
Zjawisko aquaplaningu wzrasta wraz ze wzrostem prędkości auta. / Bridgestone
Jazda po wodzie na oponie o niskim bieżniku może spowodować, że auto wpadnie poślizg nawet na prostym odcinku drogi. Jak to możliwe?

Poślizg na mokrej nawierzchni - aquaplaning

W trakcie jazdy na mokrej nawierzchni, wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się powierzchnia jaką opona przylega do jezdni. Opona coraz wolniej odprowadza wodę przez co jej warstwa ulega stałemu powiększeniu. Im opona jest bardziej zużyta a bieżnik opony jest niższy, tym wydajność opony gwałtownie spada. W rezultacie auto traci przyczepność do drogi i traci stabilność.

Większość kierowców uważa, że poślizg samochodem na wodzie może nastąpić albo w trakcie pokonywania zakrętu, albo przy próbie gwałtownego hamowania. W rzeczywistości auto najczęściej traci przyczepność przy szybkiej jeździe na wprost.

Przy prędkościach przekraczających 100 km/h opona mająca bieżnik na poziomie 1,6 mm dotyka nawierzchni jezdni zaledwie 6-8% procentami swojej standardowej powierzchni. Płaszczyzna oddzielająca oponę od drogi jest już tak potężna, że auto może stracić stabilność na tylnej osi i obrócić się wokół własnej osi. Dlatego należy wystrzegać się jazdy na oponach których bieżnik jest niższy niż 3,5 mm bowiem taka opona może stanowić wyraźne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy.

Aquaplaning - nowa i stara opona

Z testów przeprowadzonych przez koncern Nokian wynika, że przy jeździe na zużytych oponach aquaplaning zaczyna się już przy prędkości 76 km/h, natomiast w przypadku nowych opon dopiero przy 96 km/h. Dotyczy to sytuacji, kiedy grubość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm, a na jezdni znajduje się 5 mm wody.

Specjaliści zalecają także, aby co kilkanaście tys. kilometrów zamieniać miejscami koła napędowe z nienapędowymi.  Pozwoli to wyrównać poziom zużycia pomiędzy poszczególnymi oponami na osiach i wydłużyć żywotność ogumienia w samochodzie.

Warto także zwrócić uwagę, czy bieżnik opony zużywa się w jednakowym stopniu na całej oponie. Często zdarza się, się grubość bieżnika na jej barku zewnętrznym wynosi pięć milimetrów, a rowki od wewnątrz opony mogą być praktycznie starte. Najczęściej winę za taki stan rzeczy ponosi, albo zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponie, nieprawidłowe ustawienie kąta skrętu a nawet uszkodzenie amortyzatorów.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...