Jak zdejmować i zakładać łożyska?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
fot. Newspress

W praktyce warsztatowej dość często zachodzi konieczność wymiany łożysk. Wiąże się to z usunięciem starych, zużytych i zastąpieniem ich nowymi.

Czynności z tym związane nie są skomplikowane, pod warunkiem posiadania odpowiednich narzędzi. Aby ściągnąć łożysko z wałka, np. z wałka wirnika rozrusznika, trzeba dysponować odpowiednim ściągaczem do łożysk. Jego pazurki muszą być wsunięte pod łożysko do oporu, w przeciwnym wypadku mogą zostać odkształcone lub wykruszone. Następnie należy dokręcać śrubę ściągacza, zwracając uwagę, aby jej stożkowate zakończenie trafiło dokładnie w oś wałka z łożyskiem.

Olbrzymia większość wałków ma na obu końcach specjalne wgłębienia technologiczne, tzw. nakiełki, wykonane w procesie produkcyjnym. Są one położone idealnie w geometrycznej osi wałka.

Zobacz również: Jak wygląda prawidłowa obsługa silnika?

Ściąganie łożyska wymaga nieraz bardzo dużej siły. Gdyby mimo to nie udało się poruszyć łożyska, należy przy dokręconym ściągaczu kilkakrotnie, niezbyt mocno uderzyć młotkiem osiowo w śrubę ściągającą po stronie jej łba z przetyczką. Następnie dokręcić śrubę i ponownie kilkakrotnie uderzyć w jej łeb i znów dokręcić mono śrubę. Technika ta, choć żmudna, pozwala na ściągnięcie prawie każdego łożyska, nawet bardzo mocno osadzonego na wałku i trudnego do ruszenia. W pewnym momencie będzie możliwe ściąganie łożyska tylko za pomocą dokręcania śruby, bez potrzeby uderzania w nią.

Zakładanie nowych łożysk należy poprzedzić sprawdzeniem, czy wałek, na który mają być zakładane, jest czysty i nie ma śladów korozji. Aby łożysko łatwo się na niego wsunęło, należy je podgrzać w gorącym oleju do temperatury mniej więcej 80-90 stopni, zachowując ostrożność, aby się nie poparzyć. Wsunięcie łożyska na właściwe miejsce wymaga nieraz, pomimo rozgrzania go, użycia pewnej siły, czyli mówiąc popularnie, wbicia go. Aby to zrobić, należy mieć do dyspozycji czystą stalową rurkę o średnicy NIE WIĘKSZEJ, niż wewnętrzny pierścień łożyska. Musi ona dać się swobodnie wsunąć na wałek.

Zobacz również: Jak określić stan sprzęgła?

Przy pomocy niezbyt silnych uderzeń młotka w wolny koniec rurki można przesunąć łożysko do przeznaczonego dla niego miejsca. Dla przyspieszenia pracy można drugi koniec wałka oprzeć o twardy, metalowy przedmiot o dość dużej masie, np. o kowadło lub o duży, kilkukilogramowy młotek. Nie opierać o kamień lub beton – ich odpryski mogą dostać się do łożysk i znacznie przyspieszyć ich zużycie.

Przy wpychaniu łożyska na wałek nie wolno uderzać w jego zewnętrzny pierścień, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia łożyska. Uderzenia nie mogą być zbyt mocne, a użyta rurka musi być obcięta idealnie pod kątem prostym do jej osi. Musi być ona czysta, bez żadnych zanieczyszczeń stałych, takich jak korozja czy kamień kotłowy.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...