Jak naprawić zamek w Fordzie Mondeo MK3?

Rafał Sztoner
rozwiń więcej
Naprawa zamka w Fordzie Mondeo MK3 Fot. newspress
Awaria zamka może przysporzyć wielu problemów. Jego naprawę pozostawiamy przeważnie mechanikowi lub ślusarzowi. Wszystkim majsterkowiczom pokażemy jednak, jak samemu poradzić sobie z takim problemem.

Zaczynamy od zdemontowania bocznej obudowy drzwi. W Fordzie Modeno MK3 jest ona zamocowana na 6 wkrętów krzyżakowych. Jeden z nich jest umieszczony przy klamce, drugi – z boku obudowy. Dwa są w uchwycie zamykania, a kolejne dwa – pod drzwiami.

Następny krok to zdjęcie obudowy klamki wewnętrznej. W tym celu przesuwamy obudowę w górę i zdejmujemy ją z drzwi. Odpinamy przy tym przewód od przełącznika podnoszenia szyb.

Zobacz również: Jak wyczyścić tapicerkę?

Gdy już ją zdemontujemy, powinniśmy zabrać się za piankę wygłuszającą. Jest ona przyklejona do masy bitumicznej w wielu miejscach drzwi. Odetniemy ją bez problemu cienkim skalpelem.

Demontaż zamka

Zobaczymy wówczas sam zamek. Do odkręcenia trzech śrub, którymi jest zamocowany, potrzebny nam będzie klucz imbusowy 5.
Gdy śruby zostaną zdjęte, przekręcamy zamek o 90 stopni i odpinamy od drążka łączącego go z klamką.

Zobacz też: Dlaczego rozładowywuje się akumulator?

Rozbieranie takiego mechanizmu nie jest trudne. Składa się on z dwóch części: mechanicznej i elektrycznej, które połączone są trzema zatrzaskami. Bardzo łatwo można je rozpiąć za pomocą śrubokręta. Całą część mechaniczną powinniśmy wyczyścić, na przykład przy użyciu szczotki i kompresora.

Potem sprawdzamy, czy żaden detal się nie zacina. Wszystkie elementy dokładnie smarujemy specjalnym smarem, najlepiej w sprayu, który dotrze do najmniejszych szczelin.

Zobacz również: Jak naprawić cieknące uszczelki szyb i szyberdachu?

Druga część zamka wymaga większej uwagi. Należy bowiem rozebrać całą instalację, aby dostać się do mikroprzełączników. Często są one zalewane wodą spływającą przez uszczelki, która dodatkowo w zimie może nawet trwale je uszkodzić. Podczas takiej czynności przydaje się dobry zestaw wkrętaków. Po wyjęciu mikroprzełączników należy usunąć z nich wilgoć i dokładnie je wyczyścić.

Jeśli po złożeniu zweryfikujemy mechanizm i zamek będzie spełniał swoją funkcję, możemy spokojnie rozpocząć składanie drzwi.
Zamek warto zabezpieczyć kawałkiem foli lub izolacji, aby uniknąć ponowne zalanie i uszkodzenie.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...