Korbowód

Korbowód jest elementem, który ma za zadanie przenoszenie siły, wywieranej na tłok przez rozprężające się gazy spalinowe, na wał korbowy, a także przenoszenie z wału korbowego na tłok siły, niezbędnej do uzyskania odpowiedniego ciśnienia w cylindrze podczas suwu sprężania, lub podciśnienia podczas suwu dolotu (ssania).

Korbowód jest elementem, który ma za zadanie przenoszenie siły, wywieranej na tłok przez rozprężające się gazy spalinowe, na wał korbowy, a także przenoszenie z wału korbowego na tłok siły, niezbędnej do uzyskania odpowiedniego ciśnienia w cylindrze podczas suwu sprężania, lub podciśnienia podczas suwu dolotu (ssania). Korbowód składa się z trzech podstawowych części: główki, trzonu i łba korbowodu. Główka korbowodu jest elementem, współpracującym ze sworzniem tłoka poprzez wciśniętą w nią ślizgową tulejkę, lub (w silnikach dwusuwowych) poprzez łożysko igiełkowe.

Tulejki korbowodów wykonuje się jako elementy lite lub dwudzielne, złożone z dwóch tulejek o łącznej wysokości mniejszej od grubości główki korbowodu, w której umieszczone są symetrycznie. Istniejący pomiędzy nimi kanał o szerokości rzędu 1 do 2 mm ma za zadanie lepsze doprowadzenie oleju do sworznia tłokowego, niż ma to miejsce w przypadku tulejki jednolitej. Tulejki dwudzielne mają zastosowanie w silnikach wysokodoładowanych. Tulejki lite wykonuje się z brązu.

Odwiedź nasz serwis Eksploatacja auta

Od niedawna stosuje się interesujące rozwiązanie technologiczne, polegające na wykonaniu tulejki korbowodowej zwiniętej z taśmy bimetalicznej. Tulejka taka ma stalowy zewnętrzny płaszcz, poryty od środka warstwą stopu łożyskowego, zwykle cynowo-ołowianego o grubości około 0,5 mm. Rozwiązanie takie pozwala na zmniejszenie główki korbowodu, a tym samym na redukcję jego masy. Tron korbowodu łączy główkę z łbem korbowodu. Ma on we wszystkich korbowodach identyczny, dwuteowy przekrój, który zapewnia mu pożądaną sztywność przy niewielkiej masie. Łeb korbowodu jest w silnikach czterosuwowych zawsze dwudzielny. Jego część, stanowiąca monolit z trzonem, nazywana jest stopą korbowodu, zaś część ruchoma, przykręcana do niej śrubami to pokrywa korbowodu. Musi być ona bardzo dokładnie ustalona w stosunku do łba korbowodu. Najczęściej ustalenie to zapewnia połączenie ząbkowane. Stosuje się także specjalne rowki i występy w obu częściach. Ustalenie pokrywy korbowodu jest w każdym przypadku tylko w płaszczyźnie prostopadłej do osi czopa wału korbowego.

W otworze pomiędzy stopą i pokrywą korbowodu znajdują się dwie półpanewki, zapewniające łożyskowanie korbowodu na czopie wału korbowego. Są one wykonane z miękkiej stali, wyłożonej wewnątrz warstwą stopu łożyskowego, posiadających dobre właściwości przeciwcierne nawet podczas krótkotrwałego przerwania filmu olejowego.

Zobacz też: Stopień sprężania silnika spalinowego

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...