Rozrząd

Dzięki niemu otwierają się i zamykają zawory nie tylko we właściwych cylindrach, ale także w najodpowiedniejszych momentach.

W czterosuwowym silniku spalinowym jednym z najważniejszych podzespołów jest rozrząd. Dzięki niemu otwierają się i zamykają zawory nie tylko we właściwych cylindrach, ale także w najodpowiedniejszych momentach.

We wszystkich silnikach czterosuwowych, obojętne czy z zapłonem iskrowym, czy z samoczynnym, zawory są umieszczone w głowicy. Ich pracą steruje wałek rozrządu, a ściślej – funkcję tę pełnią krzywki z jakich się on składa. Wałek rozrządu może być umieszczony w kadłubie silnika albo w głowicy. W pierwszym przypadku układ rozrządu jest bardzo rozbudowany. Zawory są sterowane przy pomocy specjalnych dźwigni, które są sterowane przy pomocy prętowych popychaczy, opierających się dolnym końcem o krzywki wałka rozrządu.

Wałek rozrządu jest napędzany z wału korbowego silnika za pomocą kół zębatych, łańcucha lub paska. W czasie, gdy wykonuje on wymuszone obroty, jego krzywki podnoszą popychacze, a te naciskają na dźwignie zaworów, które drugim końcem wywierają nacisk na trzonki zaworów. Zwykle w silnikach o takim rozwiązaniu stosuje się jeden wałek rozrządu. Jedynie w niektórych typach silników widlastych każdy z rzędów cylindrów jest obsługiwany przez osobny wałek.

Takie skomplikowane rozwiązanie jest z wielu względów nieekonomiczne i mało efektywne. Zbyt wiele współpracujących elementów ruchomych uniemożliwia stosowanie go w silnikach wysokoobrotowych. W nich wałek rozrządu znajduje się w głowicy i jest napędzany paskiem zębatym. W starszych modelach stosowany był także napęd łańcuchowy, dziś zaniechany z uwagi na hałaśliwość i niedogodności, związane z obsługą oraz naprawami. W nowoczesnych silnikach wałek rozrządu jest napędzany paskiem klinowym. Bywa on umieszczony albo bezpośrednio nad zaworami, albo jest nieco przesunięty. To drugie rozwiązanie wymaga zastosowania jednostronnej dźwigni zaworowej.

Coraz częściej w silnikach, w których na jeden cylinder przypada więcej, niż 2 zawory, oraz w silnikach z półkulistą komorą spalania stosuje się dwa górne wałki rozrządu, zaś w wyczynowych silnikach widlastych są stosowane nawet cztery wałki rozrządu.

Zobacz też: VTEC

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...