Wymiana silnika na używany

Jakub Tujaka
rozwiń więcej
Honda DOHC VTEC silnik
Wymiana silnika na nowy to ostateczność. Jeśli motor uległ jednak poważnej awarii lub z innego powodu nie nadaje się już do użytku i wymaga generalnego remontu warto zastanowić się nad zakupem używanego silnika. Przeszczep używanej jednostki napędowej to znacznie tańsze rozwiązanie, niż generalny remont.

Nowy silnik ze szrotu

Jeśli mamy popularny model auta na rynku części używanych bez problemu znajdziemy oferty sprzedaży używanych silników. Niektóre są sprzedawane wraz z całym osprzętem. W czasie szukania kompletnego silnika możemy trafić na oferty sprzedaży już wymontowanej jednostki napędowej. W tym przypadku najczęściej sprzedawcy udzielają gwarancji rozruchowej. Dla nas oznacza to tyle, że po zakupie będziemy mogli sprawdzić, czy silnik się obraca. Jak wiadomo, to jeszcze nie oznacza, że silnik działa prawidłowo. Informacje o jego przebiegu najczęściej nie mają związku z prawdą.

Dlatego warto się zastanowić nad kupnem silnika, który jeszcze nie został wymontowany z auta. Mamy wtedy możliwość odpalenia go i sprawdzenia, czy pracuje równo i np. nie dymi.

Aby zaoszczędzić jeszcze więcej, możemy poszukać silnika z auta rozbitego, albo np. z tzw. anglika, czyli auta pochodzącego z Wysp Brytyjskich. Jeśli silniki na obu rynkach są takie same i ich miejsca mocowania będą pasować, ale punkty mocowania osprzętu takiego jak kolektor dolotowy lub obudowa filtra powietrza może się różnić. Części takie jak rozrusznik, alternator i chłodnica będą pasować, o ile ich uchwyty mocujące są umieszczone w tych samych miejscach.

Zobacz też: Jakie części z anglików pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?

Przy okazji zakupu silnika warto sprawdzić stan jego osprzętu, ponieważ przy zakupie większej ilości części będziemy mieli możliwość negocjacja ceny osprzętu. Jeśli np. chłodnica biorcy (czyli naszego auta) jest w znacznie gorszym stanie, warto rozważyć jej zakup w zestawie z silnikiem.

Przy okazji wymiany silnika warto też zainwestować w nowe części (np. świece i przewody wysokiego napięcia, kopułkę i palec rozdzielacza, a także świece) i wymianę i płynów eksploatacyjnych takich jak olej silnikowy, przekładniowy i płyn chłodniczy.

Zobacz też: Płyny eksploatacyjne. Co warto o nich wiedzieć?

Nie warto rozważać zakupu całego auta na części, pomimo, że może to być najtańsza opcja z wymienionych powyżej. Jeśli taki pojazd nie ma prawa rejestracji, to za składowanie auta, które według prawa jest odpadem, grozi kara w wysokości 10 tysięcy złotych, a urząd celny może też upomnieć się o akcyzę, jeśli dany pojazd został sprowadzony.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...