Czy można naprawić przepustnicę, jak naprawić przepustnicę?

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
silnik, mechanik Fot. Fotolia
Falowanie obrotów, gaśnięcie silnika podczas zatrzymywania się. To tylko niektóre objawy uszkodzonej przepustnicy. Czy da się naprawić taką awarię?

Zanim zabierzesz się za naprawę przepustnicy sprawdź świece oraz zawór EGR. Wyżej opisane objawy występują również w przypadku awarii świec lub wspomnianego zaworu EGR.

Zadaniem przepustnicy jest dozowanie właściwej ilości powietrza do silnika. W większości przypadków zasada działania jest taka sama. W okrągłym kanale znajduje się klapka, która porusza się w zależności od położenia pedału przyspieszenia.

Zobacz też: Dlaczego psuje się zawór EGR, jak go naprawić?

Jej ruch realizowany jest za pomocą linki lub sygnału elektrycznego. Delikatne wciśnięcie pedału gazu powoduje uchylenie klapki, co powoduje powstanie dwóch szczelin po obu stronach. Wciśnięcie pedału do końca ustawi klapkę w pozycji pionowej.

W korpusie przepustnicy znajduje się silnik krokowy. Jego zadaniem jest utrzymanie odpowiednich obrotów bez względu na dodatkowe obciążenie silnika.

Ostatnim elementem jest TPS, czyli czujnik położenia przepustnicy. Odczytuje on, w jakim położeniu znajduje się klapka przepustnicy i wysyła tą informację do modułu sterującego pracą silnika.

Zobacz też: Jak działa układ recyrkulacji spalin EGR?

W większości przypadków problemy z przepustnicą wynikają z jej zabrudzenia. Powodem tego jest paliwo z zanieczyszczeniami, zanieczyszczony filtr powietrza. Gromadzące się zabrudzenie powoduje niedomykanie się klapki, efektem tego są podwyższone obroty. W 90% czyszczenie przepustnicy pomaga przywrócić odpowiednią pracę silnika.

Jak wyczyścić przepustnicę?

Operacja ta nie jest skomplikowana. Należy pamiętać, że w przypadku nowszych aut po wyczyszczeniu przepustnicy konieczna jest jej adaptacja. Wykonuje się to za pomocą komputera diagnostycznego. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, którymi wystarczy popryskać przepustnicę podczas pracy silnika. W przypadku mocnych zabrudzeń konieczny jest demontaż przepustnicy. Do czyszczenia będzie nam potrzebna benzyna ekstrakcyjna i miękki pędzelek. Odradzamy usuwanie mocnych zanieczyszczeń na samochodzie, nieczystości dostaną się do kolektora dolotowego.

Jeśli dokładne wyczyszczenie i komputerowa adaptacja nie przynosi pożądanych efektów to można być pewnym, że mamy uszkodzony czujnik położenia przepustnicy. Można to sprawdzić za pomocą programu diagnostycznego do danego auta.

Zobacz też: Geometria kół w 3D. Jak to działa?

Element ten uważany jest za nierozbieralny. W większości przypadków, jest tak umieszczony, że jego wymiana bądź napraw wiąże się z konieczności usunięcia plastikowej obudowy, której jest zatopiony. Jeśli mamy taką możliwość warto, usunąć obudową i poprawić wszystkie luty (powstają tak zwane zimne luty). W większości przypadków taka operacja pomaga.

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie przywrócił prawidłowego funkcjonowania przepustnicy to należy zakupić używaną lub dobrej jakości zamiennik. Nowe przepustnice to najczęściej bardzo duży wydatek dla przeciętnego użytkownika auta.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...