Ford Focus MK1: kontrola i wymiana pompy paliwa w silniku benzynowym

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
Ford Focus MK1 kontrola i wymiana pompy paliwa
W poradniku tym przyjrzymy się dokładnie pompie paliwa w Focusie MK1. Pokażemy jak przeprowadzić kontrolę oraz ewentualną wymianę w silniku benzynowym.

Pompa paliwa jest jednym z droższych elementów, które mogą się popsuć w naszym aucie. Oczywiście w dzisiejszych czasach, kiedy Focus pierwszej generacji jest na rynku bardzo długi czas dostępność części zamiennych jest bardzo duża. Spowodowało to również spadek cen, które zaczynają się już od około 120 złotych.

Przeprowadzenie kontroli wykonuje się w specjalistycznych warsztatach. Trudnią się one również w ewentualnych naprawach i regeneracjach tych elementów. Oczywiście możemy sami przeprowadzić pewien test, który wstępnie określi nam stan naszej pompy paliwa. Po takiej kontroli możemy podejmować dalsze kroki, co do naprawy.

Zobacz też: Ford Focus: wymiana przegubu wewnętrznego

Pierwszy krok to wyłączenie zapłonu. Następnie odłączamy przewód paliwa od kolektora paliwa (pompa pompuje do niego paliwo). Należy mieć w pobliżu szmatki, ponieważ będzie wyciek. Po jego odłączeniu powinno wypłynąć paliwo. Jeśli tak się nie dzieje musimy włączyć zapłon (bez uruchomienia silnika). W przypadku braku jakiejkolwiek reakcji ze strony pompy musimy sprawdzić bezpiecznik. Znajduje się on w skrzynce bezpieczników pod maską. Jest w gnieździe nr.12 (kolor niebieski). Wyjmujemy i dokładnie oglądamy czy nie widać przerwanego obwodu.

W przypadku uszkodzenia wymieniamy na nowy. Jeżeli dalej mamy problemy wszystko kieruje nas w stronę pompy paliwa. Znajduje się ona pod tylnym siedzeniem. Wyjmujemy je i pod nim znajduje się osłona z tworzywa sztucznego. Demontujemy ją i mamy już dostęp do samej pompy. Za pomocą małego młotka pukamy delikatnie w jej obudowę. Robimy to z bardzo dużym wyczuciem, zbyt mocne uderzenia mogą doprowadzić do uszkodzenia.

Sprawdzamy dokładnie połączenie elektryczne (wtyczkę) i przystępujemy do pomiaru napięcia na pompie. Wykonujemy to za pomocą diodowego wskaźnika napięcia. Można go kupić w sklepie elektrycznym lub hipermarkecie – cena zaczyna się od około 10 zł. Zdarzają się przypadki, że po użyciu zwyczajnej żarówki zostaje uszkodzone urządzenie sterujące. Jeżeli jest napięcie oznacza to uszkodzenie pompy. W przypadku prawidłowego działania pompy zaleca się sprawdzić filtr paliwa – może być zapchany i nie ma odpowiedniego przepływu.

Zobacz też: Jak wyczyścić silnik krokowy w Fordzie Focus 1.6?

Demontaż pompy wymaga odpowiednich narzędzi i odpowiedniego miejsca. Będziemy pracować z benzyną, więc niedopuszczalne jest wykonywanie tej naprawy w pobliżu źródeł ognia. Całą pracę wykonamy w silniku benzynowym. Pierwszy krok to odłączenie ujemnej klemy akumulatora. Następnie musimy opróżnić zbiornik z paliwem i wymontować go od dołu. W celu spuszczenia wsuwamy jeden koniec węża(drugi koniec musi być szczelnie zaciśnięty) do baku poprzez otwór wlewowy. Jego drugi koniec umieszczamy w pustym naczyniu, które powinno być poniżej baku.

Zdejmujemy z pompy przewód doprowadzający, odprowadzający oraz złącze. Luzujemy nakrętkę mocującą za pomocą młotka i śrubokręta. Obracamy pompę przeciwnie do ruchu wskazówek zegara i wyjmujemy ją. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności zwracając uwagę, żeby wszystko było ustawione tak jak przed demontażem.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...