BMW E36: wymiana pompy wspomagania

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
BMW E36: wymiana pompy wspomagania fot. BMW
Uszkodzona pompa wspomagania może utrudnić jazdę samochodem. W poradniku tym przedstawimy, jak samemu wymienić pompę wspomagania w BMW E36.

Pracę będziemy wykonywać na przykładzie BMW E36 z silnikiem 1.8 (model 318). Przed zakupem nowej pompy, należy zwrócić uwagę na parametry. Musimy koniecznie kupić taką, żeby parametry były takie same jak w tej uszkodzonej.

Co będzie potrzebne do wymiany pompy wspomagania w BMW E36?
• Śrubokręt
• Grzechotka z przedłużką
• Klucz nasadowy 13
• Klucz płaski 19 i 21
• Naczynie na płyn

Zobacz również: BMW E36: wymiana uszczelki obudowy filtra oleju

Na początku odkręcamy korek zbiornika płynu wspomagania. Teraz podnosimy samochód i odkręcamy zaciski trzymające przewód powrotny i wysokiego ciśnienia. Ściągamy wężyk z końca zbiorniczka i spuszczamy cały płyn. To samo robimy z drugim wężykiem. Na końcu wsuwamy je na swoje miejsce. Za pomocą klucza 19 i 21 odkręcamy śruby, które mocują przewody do pompy. Górną odkręcamy kluczem 19, natomiast dolną 21.

Podczas wykręcania należy uważać, żeby nie zgubić miedzianych podkładek.

Nadszedł moment na odkręcenie śrub trzymających pompę do silnika. Do tego celu używamy nasadki 13 na grzechotce. Teraz luzujemy pasek, w tym celu odkręcamy nakrętkę przy napinaczu. Robimy to bardzo delikatnie. Poruszamy pompą w lewą stronę i ściągamy pasek. Wyciągamy pompę z samochodu i zabieramy się za montaż nowej.

Zobacz również: Jak wymienić drążki kierownicze?

Wkładamy nową i „załapujemy” ją śrubami dolną i górną. Zakładamy pasek i napinamy go. Robimy to kręcąc w lewo płaskim kluczem 19, śrubę zębatą znajdującą się przy napinaczu. Dokręcamy nakrętkę napinacza, pamiętając o tym żeby pompa była na swoim miejscu wraz z napiętym paskiem. Dokręcamy śruby mocujące pompę do silnika. Na końcu dajemy nowe podkładki miedziane pod śruby, które przechodzą przez przewody. Zalewamy nowy płyn, odpalamy samochód i kręcimy kierownicą do oporu w jedną jak i w drugą stronę. Po tym sprawdzamy stan płynu i uzupełniamy ewentualną różnicę.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...