Co zrobić, gdy spod maski wydobywa się dym?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Co zrobić, gdy spod maski wydobywa się dym? fot. Newspress
Bywa, że czasem spod maski zacznie wydobywać się dym. Może to być oznaką pożaru, ale nie musi. W każdym przypadku należy jednak zachować ostrożność. Można łatwo rozpoznać rodzaj dymu wydobywającego się spod maski i odpowiednio zareagować. Jak to zrobić?

Oto najczęstsze przyczyny dymienia pod maską:

1. To nie dym, ale para wodna powstająca albo po przegrzaniu silnika, albo w wyniku poważnego uszkodzenia jakiegoś elementu układu chłodzenia lub uszczelki pod głowicą silnika.
2. Podczas ostatniego sprawdzania poziomu oleju nie włożono prawidłowo bagnetu i wypadł.
3. Po dolaniu oleju nie zakręcono korka wlewu.
4. Podczas dolewania oleju pochlapano kolektor wydechowy.

Zobacz również: Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

Inną częstą przyczyną pojawienia się dymu jest poważna usterka instalacji elektrycznej, zwłaszcza jej elementów niechronionych bezpiecznikami. Są to:

1. Alternator lub prądnica z przewodem łączącym z akumulatorem (w przypadku alternatora) albo regulatorem napięcia (w przypadku prądnicy).
2. Przewody doprowadzające napięcie od regulatora do szczotek prądnicy lub alternatora.
3. Przewody zasilające układ zapłonowy.
4. Przewód, zwykle bardzo gruby lub taśma, łączący korpus silnika z karoserią samochodu. W niektórych typach samochodów, gdy zostanie zerwany, cięgło ssania pali się płomieniem.
5. Główne przewody zasilające akumulator i przewód łączący akumulator ze skrzynką bezpiecznikową lub stacyjką.

Zobacz również: Jak naprawić połączenia elektryczne?

Po zauważeniu dymu wydobywającego się spod maski należy natychmiast przerwać jazdę, zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i, na wszelki wypadek z gaśnicą w ręku, spróbować określić przyczynę dymienia. Warto zdawać sobie sprawę, że para wodna z układu chłodzenia nie pachnie spalenizną! Przypalony olej ma zapach podobny do spalonych frytek. Płonąca na przewodach izolacja ma zapach bardzo ostry, a dym najczęściej jest biały lub jasno szary. Po upewnieniu się, że to nie para wodna, lecz dym, jedną ręką otwieramy maskę, drugą trzymamy gaśnicę, gotową do uruchomienia. Zwykle szybko można zauważyć źródło dymu. Nie warto gasić oleju przypalającego się na kolektorze czy jego oparów unoszących się przez otwarty korek wlewu. Ale widząc nawet ślady płomienia, trzeba w tym kierunku skierować dyszę gaśnicy i rozpocząć gaszenie. Jeśli jesteśmy pewni, że pod maską coś się pali, starajmy się  jak najmniej uchylić maskę, na tyle tylko aby wsunąć dyszę gaśnicy, aby ograniczyć dopływ tlenu.

Podczas otwierania maski może spod niej buchnąć płomień. Z tego względu należy stanąć tak, aby w każdej chwili móc odskoczyć! Nie wolno też szybko i w pełni jej otwierać.

Gaśnice samochodowe są zbyt małe, aby ugasić poważniejszy pożar, dlatego warto wozić ze sobą dwie lub jedną większą (2-3 kg środka gaśniczego). Bezwzględnie należy poznać instrukcję ich użytkowania i zalecane sposoby gaszenia. Pilnujmy również, aby nie miała przekroczonej daty ważności. Przeterminowaną, zamiast wymieniać, możemy zawieźć do specjalnego punktu, gdzie zostanie poddana badaniu i jej termin przydatności do użycia będzie przedłużony.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...