Fiat Seicento: wymiana bębenka wkładki zamka. Poradnik

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
Fiat Seicento: wymiana bębenka wkładki zamka fot. Fiat

Uszkodzony lub rozwiercony zamek w naszym aucie zazwyczaj świadczy o próbie kradzieży. W takiej sytuacji zostaje nam tylko wymiana bębenka wkładki zamka. Pokazujemy krok po kroku jak wymienić bębenek zamka w Fiacie Seicento.

Największym problemem może okazać się kupno wkładów do zamka do Fiata Seicento. Decydując się na autoryzowany serwis Fiata, jesteśmy zmuszeni do kupna całego zestawu, czyli trzech bębenków i wkładu stacyjki. Oczywiście cena nie jest zachęcająca. Co mamy zrobić, jeżeli mamy rozwiercony tylko jeden zamek? Najlepiej kupić bębenki wkładów zamka. Koszt jest wyraźnie mniejszy niż w ASO. Za komplet (trzy bębenki i dwa kluczyki) zapłacimy około 40-50 zł.

Co będzie nam potrzebne do wymiany bębenka zamka w Fiacie Seicento?

• Śrubokręt płaski
• Śrubokręt gwiazdkowy
• Klucze imbusowe
• Klucze Torx

Wykonanie

Pierwszy krok to demontaż tapicerki drzwi w naszym Fiacie Seicento. Zaczynamy od wymontowania podłokietnika, zamocowanego na trzech śrubach imbusowych i jednym zatrzasku. Widoczne są tylko dwie, natomiast trzecia jest ukryta pod klamką. Po ich odkręceniu pozostaje nam uwolnić podłokietnik z zatrzasku. Zdejmujemy korbę opuszczania szyb, w tym celu bierzemy śrubokręt i wkładamy go pomiędzy korbę a plastikowe kółko znajdujące się za nią. Teraz delikatnie ją przekręcamy - powinna wyskoczyć metalowa spinka.

Zobacz też: Co zrobić, gdy drzwi się ciężko zamykają

W tym momencie zdejmujemy tapicerkę. Tutaj również jest mocowanie na klipsy, chwytamy cały boczek i energicznie pociągamy. Zdejmujemy wygłuszenie wewnątrz drzwi, a następnie demontujemy prowadnicę szyby. Osoby, które posiadają siłownik centralnego zamka, również muszą go zdemontować. Po tych zabiegach zdejmujemy drut z klamki prowadzący do mechanizmu zamka.

Teraz najtrudniejsze zadanie, czyli opuszczenie całego mechanizmu zamka tak, żeby kołek wystający w drzwiach (informujący o zamknięciu) schował się we wnętrzu drzwi. Następnie delikatnie go obracamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jednocześnie ciągnąc do dołu i w lewo. W ten sposób powinniśmy wyjąć cały mechanizm, dzięki czemu uzyskamy bardzo dobry dostęp do bębenka.

Zobacz też: Fiat Stilo: jak zamontować osłonę silnika. Poradnik

Bębenek zamka schowany jest za plastikową obudową, którą zdejmujemy za pomocą płaskiego śrubokręta. Robimy to bardzo uważnie, gdyż łatwo uszkodzić ten plastik. Kolejno demontujemy metalową spinkę trzymającą cały bębenek i małą sprężynę. Proponujemy dokładnie zapamiętać jej położenie. Wypychamy stary bębenek i w jego miejsce montujemy nowy. Następnie sprawdzamy, czy wszystko działa jak należy. Montujemy pozostałe elementy w odwrotnej kolejności i mamy działający zamek.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...