Fiat Stilo: jak zamontować osłonę silnika. Poradnik

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
Fiat Stilo: jak zamontować osłonę silnika.
Osłona pod silnikiem zapewnia dobra ochronę wszystkich podzespołów przed uszkodzeniami, wodą lub solą. W poradniku tym przedstawimy sposób na montaż osłony silnika w Fiacie Stilo 1.9 JTD.

Co będzie nam potrzebne do montażu osłony silnika w Fiacie Stilo?

• Podnośnik
• Klucz do kół
• Blachowkręty
• Śruby z nakrętkami
• Śrubokręt gwiazdkowy
• Wiertarka (do wykonania nowych otworów)

W tym poradniku będziemy montować nieoryginalną osłonę silnika. Mamy do wyboru kilka typów. Są dedykowane do silników diesla, benzynowego oraz uniwersalne. My zamontowaliśmy ten ostatni typ. Osłona wymaga modyfikacji, jeżeli mamy silnik na olej napędowy. Musimy wyciąć jej kawałek pod rurę do Intercoolera. Wystarczy przymierzyć, żeby wiedzieć, jaki kształt powinno mieć nasze wycięcie. W benzynowym taki zabieg nie jest potrzebny. Przed montażem warto usunąć wszystkie zabrudzenia z elementów, które będą zakryte na stałe przez osłonę.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć lakier na zimę?

Nasza osłona ma specjalne boczki, to właśnie od nich zaczniemy montaż. Luzujemy śruby koła i podnosimy samochód. Zdejmujemy je i wykręcamy nadkole. Wkładamy osłonę i przykręcamy ją w oryginalne miejsca osłony. Dokładnie są to dwie śruby, które wkręcają się w blaszki – powinny być w tych otworach. Teraz przechodzimy do tylnej części osłony. Przykręcamy ją w oryginalne mocowania.

Montaż osłony silnika w Fiacie Stilo 1,9 JTD: co dalej?

Następny krok to montaż przedniej części. Jeżeli będzie nam brakować uchwytu do mocowania, możemy wykorzystać odcięty wcześniej plastik pod rurę od Intercoolera. Łączymy go za pomocą śrub. Pamiętajmy, że mocujemy osłonę przy samym zderzaku. Pod żadnym względem nie montujemy jej do otworów w chłodnicy. Przykręcamy nadkole i montujemy koło. Teraz przechodzimy na druga stronę auta. Postępujemy analogicznie jak po prawej stronie.

Na koniec zostaje nam przykręcenie boczku od dołu i z tyłu. W ten oto sposób mamy zabezpieczone boki auta. Teraz musimy zamontować środkową część osłony. Przykręcamy ją do dwóch pozostałych otworów przy zderzaku. Boczne mocowania montujemy do wcześniej zamontowanych osłon. Może zdarzyć się tak, że otwory montażowe nie będą się pokrywać. W takim wypadku musimy wykonać nowe.

Zobacz również: Jak dbać zimą o szyby?

Oryginalna osłona jest znacznie lepsza w montażu. Mocowania pasują bez zbędnych przeróbek. Jednak cena oryginalnej jest znacznie wyższa niż zamiennika. Przy wymianie oleju nie ma potrzeby demontażu wszystkich elementów. Wystarczy zdemontować środkową część. Polecamy wybierać osłony z mocniejszych materiałów. Są one bardziej wytrzymałe od oryginalnych.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...