Honda Accord VI: wymiana przednich klocków

Rafał Sztoner
rozwiń więcej
Poradnik pokazujący wymianę klocków krok po kroku fot. Newspress
Wszyscy posiadacze samochodów marki Honda, a zwłaszcza tych z średniej półki cenowej, zdają sobie sprawę, że każda wizyta w serwisie związana jest z wysokimi kosztami, które odbiegają trochę od konkurencji, ale niestety nie na korzyść klienta.

Aby zminimalizować koszt eksploatacji sprawdzimy na początek, jak wymienić we własnym zakresie przednie klocki hamulcowe. Zaczynamy od przygotowania niezbędnych rzeczy potrzebnych do wymiany:

  • podnośnik,
  • klucz do kół,
  • klucz imbusowy,
  • śrubokręt płaski,
  • benzyna i szczotka druciana do oczyszczenia niektórych elementów,
  • młotek.

Zobacz również: Jak wyregulować hamulec ręczny?

Zaczynamy od poluzowania śrub koła. Pamiętajmy o podłożeniu klina zabezpieczającego auto przed jego stoczeniem się w momencie, gdy będziemy szarpać się z zaciskiem. Gdy koło już jest zdjęte możemy zabrać się do klocków. Kluczem imbusowym odkręcamy umieszczone od wewnętrznej strony dwie śruby trzymające zacisk na jarzmie. Następnie odkręcamy korek zbiorniczka z płynem hamulcowym i za pomocą płaskiego śrubokręta, odchylamy klocki od tarczy wciskając tłoczki do samego końca. Za pomocą młotka, delikatnie i z wyczuciem, aby nie zerwać przewodu z płynem hamulcowym, zsuwamy zacisk z jarzma.

Teraz z łatwością możemy już wydostać klocki, razem z blaszkami, które są w środku. Powinno się je wyczyścić szczotką drucianą i pędzelkiem z benzyną, a następnie to samo zrobić z zaciskami i jarzmem. Nowe klocki zakładamy w odwrotnej kolejności do demontażu i dociskając je do tarcz wsuwamy zacisk i wkręcamy śruby mocujące zacisk.

Zobacz również: Jak wymienić przewody chłodnicy?

Następnie zakładamy i przykręcamy koło, zapalamy silnik i pedałem hamulca możemy pod pompować tłoczki, aby ułożyły się na nowych klockach. Nieułożenie i niesprawdzenie hamulców przed wybraniem się na jazdę próbną mogłoby być ryzykowne.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...