Jak wymienić cylinderki hamulcowe?

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
Wymiana cylinderków hamulcowych dotyczy wyłącznie aut wyposażonych w bębny hamulcowe. Fot. Fotolia
Wymiana cylinderków hamulcowych dotyczy aut wyposażonych w bębny hamulcowe. Naprawa nie należy do trudnych, dlatego warto wykonać ją samemu. Poniżej opis wymiany cylinderków hamulcowych.

Era bębnów hamulcowych już się praktycznie skończyła. Są montowane jeszcze na tylnej osi w tanich lub małych autach. Uszkodzenia cylinderków hamulcowych występują zazwyczaj w trakcie eksploatacji lub podczas nieprawidłowego montażu szczęk hamulcowych. Kiedy uszkodzeniu ulega cylinderek, często zdarza się tak, że uszkodzeniu ulegają także elementy blisko cylinderka, np. samoregulator. Zaczynamy od uniesienia auta oraz zdjęcia koła. Podważamy dekielek zabezpieczający śrubę trzymającą cały bęben, po czym przystępujemy do wykręcenia nakrętki i zdjęcia bębna. Należy robić to delikatnie, by nie uszkodzić szczęk hamulcowych.

Zobacz również: Tarcze hamulcowe - jak je wymienić?

Jeżeli na wewnętrznej stronie bębnów hamulcowych utworzył się rant, wówczas musimy szczególnie uważać podczas demontażu. Jeśli rant jest bardzo duży, możemy być pewni, że podczas zdejmowania uszkodzimy szczęki hamulcowe. Wówczas musimy się liczyć także z kosztem nowych szczęk hamulcowych. Po zdjęciu bębna myjemy wszystko z rozlanego płynu hamulcowego. Takie szkody, w postaci zalania wnętrza mechanizmu płynem hamulcowym, powoduje właśnie uszkodzony cylinderek hamulcowy. Po dokładnym wyczyszczeniu musimy wszystko rozebrać. W celu demontażu szczęk, musimy zdjąć zabezpieczenie obracając je pod kątem prostym. Zazwyczaj po tej operacji wszystko się wysypie.

Kolejnym krokiem jest odkręcenie przewodów hamulcowych. Znajdują się one z tyłu bębna, wykręcamy je oraz śrubę, która trzyma cylinderek. Po tym możemy już wyjąć cylinderek i zamontować nowy. Przykręcamy go a następnie dokręcamy przewód hamulcowy. Zakładamy szczęki, jednak warto obejrzeć czy nie wymagają wymiany, jeśli wysokość okładziny jest już bardzo mała, warto wymienić szczęki. Po zamontowaniu szczęk, należy pamiętać o ich zabezpieczeniu oraz o montażu sprężyn a przede wszystkim o odpowiednim ustawieniu samoregulatora. 

Zobacz również: Wymiana klocków hamulcowych

Należy przyjrzeć się, czy montaż został dobrze wykonany, gdyż każde złe ustawienie może spowodować uszkodzenie cylinderka i wyciek płynu hamulcowego. Jeżeli jesteśmy pewni, co do prawidłowości montażu, możemy założyć bęben hamulcowy. Kolejnym krokiem jest odpowietrzenie układu hamulcowego, co zostało opisane w oddzielnym poradniku. Kiedy odpowietrzymy układ, zakładamy koła i auto jest gotowe do jazdy.

Przed rozpoczęciem jazdy należy kilkakrotnie nacisnąć pedał hamulca.

Jeżeli były wymieniane szczęki, unikamy gwałtownego hamowania przez ok. 300km.

Zobacz też: Jak samodzielnie odpowietrzyć hamulce?

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...