Samodzielna wymiana oleju w silniku

Wymiana oleju, olej silnikowy Fot. Fotolia
Wymiana oleju w silniku nie jest czynnością na tyle skomplikowaną, aby nie poradził sobie z nią przeciętny kierowca. Trzeba jednak znać pewne zasady, dzięki którym czynność ta będzie bezpieczna zarówno dla silnika i jak i osoby ją wykonującej.

Wymiana oleju we własnym zakresie

Regularna wymiana oleju silnikowego jest jedną z najważniejszych czynności serwisowych zapewniających długie życie samochodu. Gdy mamy pewność, że nadszedł na to czas, nie musimy wcale korzystać z usług mechanika. Olej możemy wymienić samodzielnie, co wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Olej powinniśmy zawsze wymieniać zgodnie z założonymi przez konstruktora przebiegami. Zanim przystąpimy do samodzielnej wymiany musimy upewnić się, że wybrany olej spełnia wymagania silnika naszego samochodu. Aby wybrać właściwy rodzaj oleju najlepiej sprawdzić rekomendacje w instrukcji obsługi lub na stronach internetowych producentów, na których są również wyszukiwarki olejów do konkretnych pojazdów np. www.dobierz-olej.totalpolska.pl. Wystarczy wybrać rodzaj pojazdu, producenta i model, a uzyskamy pełną informację o płynie, który jest najlepszy dla naszego auta.

Przed spuszczeniem starego oleju należy zwiększyć jego temperaturę. Najlepiej zrobić to poprzez uruchomienie samochodu i doprowadzenie silnika do temperatury jego pracy. Wtedy olej staje się bardziej płynny i łatwiej spływa ze wszystkich zakamarków. Oczywiście tę czynność wykonujemy przed wymianą, odpalenie auta w trakcie tego procesu jest kategorycznie zabronione.

Na początek odkręcamy korek wlewu oleju znajdujący się w górnej części silnika oraz wyjmujemy bagnet. To przyspieszy proces spływania płynu. W celu pozbycia się starego oleju należy odkręcić korek spustowy w dolnej części miski olejowej i podłożyć pod niego pojemnik zabezpieczający przed zalaniem podłogi.

Zanim do silnika wlejemy świeży olej musimy wymienić filtr olejowy. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wkładem filtrującym, czy też z filtrem puszkowym elementy gumowe należy przed dokręceniem posmarować cienką warstwą świeżego oleju.

Następnie przez otwór wlotowy wlewamy do silnika nowy olej. Informacje o konkretnej objętości znajdziemy, podobnie jak zalecenia dotyczące rodzaju płynu, w instrukcji obsługi pojazdu. Po uzupełnieniu zakręcamy korek i uruchamiamy samochód, na co najmniej minutę. Część oleju zostanie wtedy rozprowadzona po magistrali olejowej i trafi do filtra. Konieczna jest także ponowna kontrola poziomu oleju i ewentualne jego dolanie. Należy pamiętać, że poziom oleju nie może być zbyt wysoki i na bagnecie powinien zawierać się między oznaczeniem MIN i MAX. Wlewanie starego oleju w dowolnym miejscu jest zabronione. Trzeba go zawieźć do punktu utylizacji lub warsztatu.

Każdy kierowca prędzej czy później, będzie zmuszony wymienić olej silnikowy w swoim samochodzie. Nie jest to pracochłonne zajęcie, zajmuje ok. 30 minut. Przed przystąpieniem do tej czynności warto posłuchać porad mechanika.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...