Mercedes W210: wymiana silniczków wycieraczek

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
Jeżeli mamy uszkodzony silniczek nie powinniśmy czekać z jego wymianą.
Uszkodzony silniczek wycieraczek wymaga jak najszybszej wymiany. Poniżej znajduje się opis demontażu silniczka wycieraczek przednich i tylnych w Mercedesie W210.

Brak wycieraczek podczas deszczowej pory to najgorsze co może nas spotkać. Jeżeli mamy uszkodzony silniczek nie powinniśmy czekać z jego wymianą. Zaczynamy od silniczka przedniej wycieraczki.

Pierwszy krok to zdjęcie plastikowej pokrywy z ramienia wycieraczki po czym odkręcamy znajdującą się pod nią śrubę.

Zobacz też: Mercedes W210: wymiana pompy cieczy chłodzącej w silniku Diesla 2.9 (602)

Wyciągamy ramię wycieraczki do góry jednocześnie podtrzymując je w taki sposób żeby nie doprowadzić do uszkodzenia przedniej szyby. Kolejny krok to demontaż nawiewów wlotów powietrza do układu ogrzewania i wentylacji po lewej i prawej stronie. Zdejmujemy osłonę mechanizmu napędu wycieraczki oraz odkręcamy nakrętki i śrubę mocującą. Podważamy klamrę mocującą gumową poduszkę. Najlepiej zrobić to za pomocą płaskiego śrubokręta.

Odpinamy złącze elektryczne od silnika wycieraczki i demontujemy mechanizm napędu wycieraczki. Zanim wyjmiemy całkowicie silnik należy zaznaczyć położenie wycieraczki względem korbowodu. Teraz odkręcamy nakrętkę i zdejmujemy korbę z czopa wałka napędu wycieraczki. Kolejny krok to odkręcenie nakrętki wałka z silnika napędu wycieraczki. Na końcu odłączamy korbowód od korby i odkręcamy śruby mocujące silnik. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Mercedes W210: demontaż chłodnicy

Tylna wycieraczka (kombi)

Na początku należy zwilżyć tylną szybę. Włączamy tylną wycieraczkę i wyłączamy w momencie kiedy ustawi się w skrajnym położeniu. Oznaczamy na szybie położenie tylnej wycieraczki. Najlepiej zrobić to za pomocą taśmy klejącej. Podczas montażu będziemy mieli możliwość idealnego osadzenia ramienia wycieraczki. Teraz podnosimy plastikową pokrywkę.

Zobacz też: Mercedes W210: wymiana termostatu

Luzujemy nakrętkę mocującą i odchylamy do góry ramię wycieraczki i ściągamy je z czopa. W tym celu wystarczy poruszać ramieniem na boki. Teraz ściągamy ramię wycieraczki z wałka a następnie otwieramy tylną klapę i demontujemy poszycie wewnętrzne tylnej klapy. Odłączamy złącze elektryczne oraz przewód płynu spryskiwacza. Teraz odkręcamy trzy śruby mocujące silnik i wyjmujemy go. Kontrolujemy czy gumowa tuleja wałka silnika wycieraczki nie nosi uszkodzeń, w razie potrzeby wymieniamy ją.

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy o poprawnym ułożeniu ramienia wycieraczki. Należy stosować się do oznaczenia na szybie (naklejony kawałek taśmy).

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...