Ford Mondeo MK3: wymiana rozrusznika

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
Wymiana rozrusznika w Fordzie Mondeo MK3
W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany rozrusznika w Fordzie Mondeo MK3, czyli trzeciej generacji.

Do uruchomienia silnika potrzebny jest rozrusznik. Musi on rozkręcić wał korbowy w celu rozruchu. Podstawa tego procesu to dobrze naładowany akumulator i sprawny rozrusznik. Taki zestaw w dobrej kondycji zawsze pozwoli na bezproblemowe uruchomienie samochodu.

Podobnie jak w przypadku alternatora polecamy regenerację lub zakup używanego. Tutaj również zdarzają się tanie podróbki sprzedawane, jako oryginały, które po roku całkowicie zawodzą.

Zobacz też: Ford Mondeo MK3: montaż diodowych żarówek podświetlenia tablicy rejestracyjnej - poradnik

Zaczynamy od silnika benzynowego 1.8 i 2.0 oraz wysokoprężnego 2.0. Rozrusznik zamontowany jest na silniku bezpośrednio przed skrzynią biegów. Przed rozpoczęciem naprawy musimy odłączyć ujemną klemę akumulatora. Teraz musimy wymontować dolną osłonę silnika. Najlepiej unieść sobie przód auta i podeprzeć go na „kobyłkach”. Skorzystanie z podnośnika warsztatowego lub platformy będzie znacznym ułatwieniem.

W silniku Diesla musimy odłączyć przewód elastyczny powietrza (dołączony do sztywnego przewodu powietrza) i przewód dolotowy do intercoolera. Po wyjęciu tych elementów możemy zdemontować rozrusznik, w silniku benzynowym należy pamiętać o wyjęciu wspornika. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności, zwracając uwagę, żeby wszystkie elementy były prawidłowo zamontowane.

Teraz przedstawimy wymianę w silniku benzynowym o pojemności 2.5 i 3.0. Tutaj sprawa wygląda podobnie. Na początku demontujemy ujemną klemę akumulatora. Następnie musimy wypiąć elastyczne przewody od kanału, który doprowadza powietrze do silnika. Kolejny krok to porozpinanie opasek zaciskowych i wyjęcie przewodu dolotowego powietrza. Na obudowie filtra znajduje się złącze przepływomierza, które musimy rozpiąć. Pozostając w tym samym miejscu, demontujemy filtr powietrza.

Zobacz też: Ford Mondeo MK3: wymiana oleju silnikowego

Pozostaje nam rozłączyć złącze świateł cofania i wykręcenie śrub mocujących rozrusznik. W przypadku silnika 2.5 i 3.0 są inaczej rozmieszczone. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy, żeby solidnie przykręcić wszystkie elementy. Jeżeli mamy jakiekolwiek doświadczenie w naprawach elektrycznych możemy sami podjąć próbę regeneracji. Wyniesie nas to znacznie taniej niż zakup używanego lub oddanie do firmy regenerującej.

Po wymianie próbujemy odpalić samochód, nie powinno być żadnych problemów. Dobrze naprawiony lub zregenerowany rozrusznik będzie pracował jak nowy.

Zobacz też: Używany Ford Mondeo MK3: komfort za dobrą cenę

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...