Audi A3 8L: wymiana przewodów odpowietrzających w silniku AGN i APG - poradnik

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
mechanik

Konieczność wymiany tych przewodów spowodowana jest ich brakiem szczelności. Jeśli pojawiają się na nich małe dziury, kwalifikują się tylko do wymiany.

Na samym początku kilka słów odnośnie samych przewodów. Składają się one z dwóch części. Dokładnie z trzech przewodów, które łączą się trójnikiem i jeszcze jednym oddzielnym przewodem. Najpierw musimy wymienić właśnie trójnik. Sprawa się nieco komplikuje na etapie zakupu. Trójnik jest dostępny zazwyczaj tylko w ASO, jego cena to ok. 170 zł. Stajemy przed wyborem kupna nowego bądź używanego. Jednak nie mamy pewności jak długo posłuży nam używany trójnik. Przy zakupie trójnika, ważny jest numer VIN. W zależności od rocznika auta, rozróżniamy dwa typy trójników. Poniżej zostanie przedstawiona wymiana nowego trójnika.

Zobacz również: Jak sprawdzić termostat układu chłodzenia?

Zaczynamy od demontażu osłony silnika, a konkretnie od jej górnej części. Przykręcona jest ona na trzy śruby imbusowe. Jednak, przed jej demontażem, musimy poodpinać przewody od świec. Kiedy usuniemy górną osłonę, przechodzimy do demontażu dolnej osłony. Jest ona, podobnie jak górna osłona przykręcona na trzy śruby. Jedna jest umieszczona na środku, dwie znajdują się po bokach.

Po zdjęciu osłon mamy dostęp do interesujących nas części. Zdejmujemy oryginalne zaciski płaskim śrubokrętem oraz u dołu silnika wyciągamy zapinkę dolnej części rurki. Wyjmujemy całość. Możemy sobie porównać jak wygląda stary trójnik a jak nowy. Stary jest miękki i dziurawy. Na starym trójniku mamy zamontowany dolny przewód. Zdejmujemy go, oczyszczamy i sprawdzamy, w jakim stanie jest kołnierz na końcu przewodu. Jeżeli stan jest wątpliwy, tę rurkę również wymieniamy.

Zobacz również: Co może być przyczyną nierównej pracy silnika?

Nowe rurki na przewodach trójnika mają białe kreski. Musimy je dopasować do punktów na plastikach. W ten sposób da nam to idealne położenie rurek. Po zamontowaniu wszystkiego i zapięciu spinek, możemy montować osłony silnika. Jak widać praca nie jest trudna. Jedyne, co może przerażać, to koszt zakupu nowych części. Jednak, jeśli zamierzamy jeździć samochodem przez kilka lat, wymiana jest konieczna. Ceny nowych części są wysokie jednak mimo to i tak polecamy wybór nowych. Po kilku tysiącach kilometrów, może się okazać, że używany trójnik jest do wymiany.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...