Jak przygotować się do prac przy samochodzie?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
fot. Newspress
Prace przy samochodzie, nawet te najprostsze, nie należą do czystych. Dlatego należy liczyć się nie tylko z zabrudzeniem rąk, ale także z przypadkowym pobrudzeniem odzieży.

Wykonując jakiekolwiek prace przy samochodzie na drodze lub na ulicy, czyli poza zamkniętym terenem lub przydrożnym parkingiem albo terenem stacji paliw, należy, bez względu na porę dnia, założyć pomarańczową kamizelkę z odblaskowymi elementami. Włączyć przy tym światła awaryjne, a gdy zanosi się na dłuższy postój (np. podczas wymiany koła), na obszarze poza miastem lub na ruchliwej miejskiej ulicy ustawić w przepisowej odległości trójkąt ostrzegawczy.
Do sprawnego wykonania prac należy mieć przygotowane odpowiednie narzędzia. Doraźnie wystarczy zestaw, dołączany przez producenta do nowych samochodów. Poważniejsze naprawy wymagają różnych narzędzi specjalistycznych. Warto więc zaopatrzyć się przynajmniej w niektóre.

Wykaz niezbędnych narzędzi

1. Mały komplet kluczy oczkowych (od 6 do 22) tzw. odsadzonych (główka klucza jest w innej płaszczyźnie, niż jego trzpień). Mogą to być klucze kombinowane, z jednej strony normalne, z drugiej oczkowe.
2. Klucz nastawny (tzw. francuski)
3. Wkrętak z zestawem wymiennych końcówek.
4. Podstawowy zestaw małych kluczy imbusowych (ampulowych lub ampułowych – są różne nazwy dla tego produktu), od 3 do 10 mm, jeżeli w samochodzie są używane tego typu śruby.
5. Komplet kluczy nasadowych od 6 do 19 lub 22 mm, z odpowiednimi pokrętkami i przedłużaczami.
6. Krzyżakowy klucz w którym jedna z nasadek pasuje do śrub, mocujących koła. Kluczem takim łatwiej i szybciej odkręca się i dokręca śruby, niż typowym, z zestawu fabrycznego narzędzi samochodowych.
7. Kombinerki, płaskoszczypy wydłużone i ewentualnie szczypce boczne do obcinania przewodów elektrycznych.
8. Specjalistyczne szczypce dla elektryków samochodowych, ułatwiające ściąganie izolacji z przewodów, zaciskanie na nich końcówek konektorowych i inne prace przy przewodach.
9. próbnik napięcia oraz niewielki cyfrowy miernik uniwersalny.
10. młotek.

Zobacz również: Jak naprawić cieknące uszczelki szyb i szyberdachu?

Do prac pod samochodem przydaje się karimata, materac gąbkowy lub ostatecznie zwykły koc. Konieczne są przy tym przynajmniej dwa specjalne kliny do podstawienia pod koło. We własnym garażu warto mieć specjalne kobyłki do podstawienia pod podniesione auto.

Trzeba zaopatrzyć się w kilka par niezbyt grubych rękawic roboczych (do nabycia w sklepach z odzieżą ochronną), rękawiczki lateksowe lub polietylenowe jednorazowego użytku, przydatne przy sprawdzaniu poziomu oleju w silniku, dolewaniu płynów eksploatacyjnych, nalewaniu paliwa na stacjach samoobsługowych i do innych drobnych prac.

Zobacz również: Jak samemu wymienić tłumik?

Jak się umyć?

Niezbędna jest pasta do mycia rąk (popularna „Pasta BHP” lub specjalna dla mechaników samochodowych) albo dowolny detergent w płynie, jak choćby zwykły płyn do mycia naczyń dobrze usuwający z rąk zanieczyszczenie smarami. W samochodzie zawsze (z wyjątkiem zimy) należy wozić pojemnik z wodą, aby móc umyć ręce po naprawie. Zimą brudne ręce wyciera się dokładnie szmatką lub jednorazowymi papierowymi ręcznikami, nakłada lateksowe rękawiczki jednorazowe i jedzie do najbliższego miejsca z dostępem do ciepłej wody. Jednorazowe rękawiczki polietylenowe, jakie są za darmo dostępne na stacjach paliw, są bezużyteczne w przypadku konieczności prowadzenia pojazdu brudnymi rękoma – są zbyt śliskie.

Nie wszystkie uszkodzenia trzeba usuwać w drodze. Z niektórymi można zaczekać do powrotu do domu, inne usunie stacja serwisowa. Nie ma sensu wożenie całego wymienionego wyżej zestawu narzędzi. Wystarczy mieć przy sobie narzędzi i urządzenia wymienione w punktach: 1, 3, 4, 6, 7 i 9, oraz obowiązkowo kliny do podłożenia pod koła.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...