Jakie narzędzia są niezbędne do sprawdzania i napraw instalacji elektrycznej?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Fot. Newspress
Do samodzielnego sprawdzenia instalacji elektrycznej i naprawy większości jej usterek, potrzebny jest zestaw podstawowych narzędzi. Poniżej przedstawiamy ich spis.
  1. Oto lista podstawowych narzędzi niezbędnych do sprawdzenia i naprawy instalacji elektrycznej w samochodzie:
  2. 1. Cyfrowy woltomierz z zakresem pomiarowym od 20 V wzwyż. Użyteczny będzie zakres 20-50 V. Nie wolno mierzyć nim wysokiego napięcia na końcówkach przewodów zapłonowych!
  3. 2. Prosty próbnik, złożony z żarówki 5 W i dwóch izolowanych przewodów, z których jeden zakończony jest krokodylkiem, drugi – tzw. końcówką probierczą, czyli szpikulcem w izolowanej oprawce.
  4. 3. Niewielkie wkrętaki: płaski i krzyżakowy.
  5. 4. Szczypce do ściągania izolacji z przewodów.
  6. 5. Szczypce do zaciskania końcówek konektorowych na przewodach. Można zamiast nich stosować wydłużone płaskoszczypy zwężające się ku końcowi.

Woltomierz służy do precyzyjnego określenia wielkości napięcia w danym punkcie instalacji, na przykład na końcówce żarówki czy na dodatnim biegunie akumulatora.

Zobacz również: Jak dbać o akumulator w samochodzie?

Próbnik z żarówką pozwala ustalić, czy dany punkt instalacji znajduje się pod napięciem. Pozwala na wykrycie przerwy przewodu lub utlenionego styku. Przydatny przy wymianie żarówek o niewielkiej mocy, kiedy trudno ocenić ich stan.

Wkrętaki pomogą przy demontażu obudów lamp, pokrywki skrzynki z bezpiecznikami itd. Typowy wkrętak znajdujący się w zestawie narzędzi, dostarczanych razem z samochodem, nie zawsze pasuje do wszystkich wkrętów, używanych w osprzęcie elektrycznym.

Przy wszystkich pracach z instalacją elektryczną należy bezwarunkowo, po wykryciu uszkodzenia, zdjąć klemę z ujemnego bieguna akumulatora. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek.

Zobacz również: Jak pożyczać prąd?

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...