Czy kontrole na granicach podczas Mistrzostw Piłkarskich wpłyną na przepływ towarów?

Danuta Cholewa
rozwiń więcej
Co z przepływem towarów podczas Euro 2012 ? / ShutterStock
UEFA Euro 2012 to nie tylko piłkarskie emocje. Co z przyziemnymi sprawami dotyczącymi przekraczania granicy dla kibiców jak i dla towarów?

O Europejskich Mistrzostwach w Piłce Nożnej w 2012 r. słyszymy od momentu kiedy Michael Platini ogłosił, że odbędą się one w Polsce i Ukrainie. Radość szczególnie kibiców tej dyscypliny była wielka… i nie tylko. Oprócz nich rodziły się nadzieje dla biznesu i ogólnie dla obu narodów ze względu na inwestycje, których trzeba było dokonać w celu organizacji tego wydarzenia. Dzisiaj różne emocje sięgają zenitu, bo do rozgrywek piłkarskich zostało tak niewiele dni. Czas jest nieubłagany 8 czerwca pierwszy gwizdek i oczywiście pierwszy mecz na stadionie Narodowym w Warszawie między drużynami Polska - Grecja.

Służba Celna od wielu miesięcy przygotowuje się do tego wydarzenia. Od wielu też miesięcy zamieszczona jest na stronach internetowych Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) w kilku językach informacja dotycząca obowiązków dla kibiców wynikających z przekraczania granicy UE. Ale informacja przekazana w ubiegłym tygodniu przez Ministra MSWiA zaskoczyła wszystkich, a szczególnie kibiców, że na czas zawodów będzie przywrócona kontrola graniczna osób na wewnętrznych granicach UE. W tym celu mają być wydane stosowane rozporządzenia! Należy przy tym bezwzględnie pamiętać, że zewnętrzną granicę UE można przekroczyć wyłącznie na podstawie ważnego paszportu.

Pewnym jest fakt, że przed udaniem się na wydarzenie, należy dokładnie śledzić informacje stosownych służby (policja, straż graniczna, służba celna). W celu płynnej obsługi granicznej Służba Celna ma wyznaczyć specjalne dodatkowe pasy dla wjeżdżających do Polski i Ukrainy i zwiększy obsadę celników na granicy do obsługi ruchu pasażerskiego.

Ale czy zmniejszy się ich liczba w obsłudze towarów? Takiej informacji nie otrzymaliśmy i miejmy nadzieję, że jej nie otrzymamy! Można mieć jedynie obawy w kwestii obsługi przemieszczania towarów transportem samochodowym, gdyż jak to często bywa przy wzmożonym ruchu granicznym pasażerskim, to właśnie drogowe przejścia graniczne dla towarów blokują się najczęściej.

Nie wiem, czy podobne obawy mają przewoźnicy drogowi? Na transport kolejowy raczej to nie wpłynie, bo z racji swojej specyfiki na granicy wschodniej i tak podlega on kontroli, a ruch drogowy w żaden sposób go nie blokuje. A co z transportem lotniczym? No cóż, miejmy nadzieję, że nie będzie tak jak przed wieloma laty pokazano to w filmie "Miś" reż. Michała Barei, że "najgorzej jest jak wszystkie samoloty odlatują i lądują według rozkładu lotów".

Może zadziwię czytelników, ale mimo wszystko jestem optymistką jeśli chodzi o ruch towarów podczas czerwcowych rozgrywek Mistrzostw w Piłce Nożnej w Polsce. Optymizm generalnie jest budujący, ale odrobina ograniczonego zaufania też jest potrzebna i mimo tego, że z każdej strony słychać raczej krytykę tego czego nie "zrobili…" jacyś ONI , że prawie czeka nas blamaż w organizacji tak wielkiej imprezy sportowej, to po informacjach Służby Celnej można wnosić, że sytuacja jest pod kontrolą.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...