Case study: Jak firma Autoneum wdrożyła system kodów kreskowych dzięki sieci radiowej

Anna Gagaczowska
rozwiń więcej
ShutterStock
Z powodu braku dostępu do sieci bezprzewodowej zakład produkcyjny nie korzystał z systemu kodów kreskowych. Alternatywą okazała się sieć radiowa. Jak wyglądał proces wdrożenia systemu?

Katowicki oddział firmy Autoneum, producenta z branży motoryzacyjnej nie użytkował swojego systemu klasy ERP w zakresie systemu kodów kreskowych. W zakładzie nie było sieci bezprzewodowej. W związku z brakiem systemu kodów kreskowych produkty były oznakowane etykietami niezawierającymi ww. kodów kreskowych, a to uniemożliwiało ich skanowanie.

Wymagania klientów stają się coraz wyższe. Firma pracowała nad wdrożeniem systemu oznakowania produktów kodami kreskowymi na potrzeby raportowania wysyłek i przyjęć.

Aby taki system mógł funkcjonować, potrzebna była sieć radiowa. SKK zaproponowała Autoneum wdrożenie centralnie zarządzanej sieci radiowej Cisco opartej o punkty dostępowe (Access Points).

Wdrożenie sieci bezprzewodowej przez SKK, składało się z dwóch etapów: projektowania oraz instalacji i uruchomienia.

Pomiary i projekt instalacji

Najważniejszym elementem etapu projektowego była wizja lokalna połączona z pomiarami propagacji fal radiowych. Wizja lokalna miała na celu zidentyfikowanie obszarów silnie tłumiących oraz rozpraszających sygnał radiowy, identyfikację źródeł zakłóceń w zakresie częstotliwości wykorzystywanych przez sieci WLAN, a także zapoznanie się z konstrukcją hal, w których miała pracować sieć radiowa.

Dzięki temu możliwe było precyzyjne określenie ilości i rozmieszczenia stacji bazowych sieci bezprzewodowej, dobranie właściwych anten, przydział mocy i kanałów radiowych, a następnie zaprojektowanie sieci radiowej.

W ramach współpracy SKK przeprowadziła badania propagacji fal radiowych, następnie zaprojektowała sieć bezprzewodową, przygotowała infrastrukturę radiową, wykonała okablowanie oraz zainstalowała punkty dostępowe działające w ramach sieci radiowej. Ponadto SKK przeprowadziła szkolenie dla administratora systemu.

Raportowanie wysyłek i przyjęć towaru

Wdrożenie sieci radiowej w zakładzie produkcyjnym Autoneum w Katowicach dało firmie wymierne korzyści.

Zastosowane rozwiązanie pozwoliło na zwiększenie kontroli obiegu materiałów w magazynie oraz nadzoru nad stanami magazynowymi. Dzięki instalacji sieci radiowej produkty firmy Autoneum są oznakowane kodami kreskowymi, a każdy kontener, w którym zapakowany jest towar, ma swój identyfikator, co ułatwia raportowanie wysyłek i przyjęć.

W ramach sieci radiowej możliwe jest skanowanie oraz raportowanie produkcji, które wcześniej było przeprowadzane w oparciu o dokumenty papierowe.

Umożliwiło to częściową rezygnację z prowadzenia dokumentacji papierowej oraz zmniejszenie ilości błędów popełnianych podczas wykonywania operacji magazynowych.

Dzięki przeprowadzonemu wdrożeniu, dzisiaj część operacji magazynowych w zakładzie produkcyjnym odbywa się w ramach sieci radiowej.

Autoneum jest dostawcą produktów i usług dla przemysłu motoryzacyjnego. Opracowuje i produkuje komponenty, moduły i zintegrowane systemy służące do izolacji termicznej oraz akustycznej samochodów. W Polsce firma Autoneum obecnie ma dwie fabryki, w Nowogardzie i Katowicach, gdzie zatrudnia 530 osób. Produkowane izolacje akustyczne i termiczne, półki tylne, podsufitki oraz dywany do samochodów są sprzedawane nie tylko w Polsce, ale także wysyłane na eksport do Szwecji, Belgii, Anglii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Słowacji i Czech.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...