Branża TSL przygotowuje się do Wielkanocy

Branża TSL przeżywa kolejny logistyczny szczyt - Wielkanoc. To wyzwanie dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw i szansa na budowanie przewagi konkurencyjnej na rynku, a tym samym sprostanie wyzwaniu jakim jest staranna i terminowa realizacja złożonych zamówień. -mówi Jerzy Markow, Dyrektor Krajowego Biznesu Lądowego Schenker Sp. z o.o.

Wiosenne porządki oraz przygotowania do Świąt Wielkanocnych przekładają się na każdą dziedzinę życia. Zwiększone w tym czasie zapotrzebowanie na zaopatrzenie ze strony producentów, hipermarketów, hurtowni i sklepów odczuwa również branża TSL, która jest swojego rodzaju barometrem gospodarki.

Nadchodzący okres „żniw” dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw, to próba sprawności przekładająca się na potencjalny wzrost zysków z prowadzonej działalności gospodarczej. Każdy szczyt przewozowy jest szansą budowy przewagi konkurencyjnej firm uczestniczących w łańcuchu. Jak to zrobić? Wszyscy muszą zachować dużą staranność w realizacji przyjętych przez siebie zobowiązań.

Ważną rolę odgrywa współpraca i przepływ informacji. DB Schenker na bieżąco monitoruje realizację przyjętych na siebie zobowiązań przez wszystkich uczestników łańcucha dostaw.

Dotyczy to m.in. przestrzegania ustalonych terminów przygotowywania przesyłek (nadawca/operator logistyczny), transportu (operator logistyczny/firmy transportowe) i sprawności rozładunków (odbiorcy). Dzięki temu towary klientów znajdą się we właściwym miejscu i czasie.

Niezwykle ważnym elementem w starannej realizacji zamówień klientów są także: zasada szybkiej wymiany informacji między uczestnikami łańcucha dostaw w temacie statusu przesyłki oraz stworzenie procedur reakcji na nieprzewidziane wydarzenia np. wypadki drogowe czy anomalie pogodowe.

Polacy nie oszczędzają na świętach

Okres przedświąteczny w Polsce, to czas, kiedy zwłaszcza w branży FMCG, bez względu na sytuację gospodarczą, odnotowuje się wzmożony ruch towarów. Nawet podczas spowolnienia gospodarczego w 2009 roku, polscy konsumenci nie ograniczali wydatków na artykuły z szeroko pojętego segmentu FMCG.

Ponad 70 proc. polskich rodzin wydało wtedy na Święta Wielkanocne tyle samo lub nawet więcej niż przed rokiem (badania Pentor dla TVN CNBC Biznes). Można więc przypuszczać, że także tegoroczne święta są dla większości polskich rodzin równie uroczyste i bogate jak w latach poprzednich. Jakie produkty będą cieszyć się największym zainteresowaniem klientów, detalistów i hurtowników w okresie przedświątecznym?

Biorąc pod uwagę polskie tradycje świąteczne oraz prognozowany na bieżący rok kilkuprocentowy wzrost gospodarczy, z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że przed Świętami Wielkanocnymi zanotujemy dwucyfrowe wzrosty zamówień na dostawy napojów bezalkoholowych, win, wódek, piwa, ciast, słodyczy, bakalii. - wyjaśnia Jerzy Markow z DB Schenker. Co szczególnie ważne, w tym roku zaopatrzenie przedświąteczne zbiegnie się z dostawami „ogrodowo – wiosennymi”, gdyż Święta Wielkanocne przypadają zaledwie na tydzień przed 1-majowym weekendem.

Taka kumulacja zamówień sprzyjała będzie najbardziej sprawnym operatorom logistycznym oraz producentom i firmom handlowym, które stawiają na najwyższą skuteczność dostaw, nawet za trochę wyższą cenę.

Oprac. DB Schenker

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...