Zaawansowane systemy nawigacyjne dla ciężarówek

Connected Life Magazine
Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.
rozwiń więcej
Zaawansowane systemy nawigacyjne dla ciężarówek / Connected Life
Już nie trzeba pytać o drogę za pośrednictwem łączności CB. Dla kierowców ciężarówek projektuje się zestawy nawigacji, jakie nawet się nie śniły użytkownikom samochodów osobowych.

Gdy kierowca ciężarówki szuka wskazówek dojazdu do określonego miejsca, to najczęściej sięga po radio CB. Jeśli jego użytkownicy nie pomogą, dzwoni do dyspozytora. A dopiero na końcu sięga po nawigację. Wraz z wprowadzeniem nawigatorów przeznaczonych dla transportu, zwyczaje trakerów zaczynają się zmieniać. Technologia ułatwia bowiem nie tylko znalezienie optymalnej drogi, ale także kontakt z fleet managerem i dostęp do dokumentów przewozowych.

Zobacz też: Odebrania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h

Nawigacja dla kierowców ciężarówek znacząco różni się od sprzętu tworzonego z myślą o rynku aut osobowych. Zawiera bowiem cyfrowe dane i rozwiązania, które przydadzą się w codziennej pracy prowadzącego duży pojazd. W mapach uwzględnione są informacje o dopuszczalnym tonażu, wysokości i szerokości wiaduktów oraz innych przejazdów. A także dotyczące wszelkich restrykcji drogowych (np. wjazdy do centrów miast wymagające określonego pozwolenia lub ograniczone czasowo) oraz dodatkowych kategorii POI (np. parkingów dla ciężarówek, miejsc zakupu winiet). W przypadku największych i najcięższych pojazdów ogromne znaczenie mają także informacje o stromości podjazdów i spadkach nachylenia zjazdów, które są uwzględniane podczas wyznaczania tras.

Oprócz danych zawartych w pamięci nawigacji można także skorzystać z serwisów internetowych. W przypadku rozwiązań takich jak Becker Link2Live wystarczy udostępnić połączenie z internetem poprzez telefon, by posługiwać się wyszukiwarkami i katalogami adresów oraz miejsc POI. Jeszcze łatwiej jest, gdy urządzenie nawigacyjne zawiera wbudowany modem 3G do połączenia z siecią komórkową (modele TomTom z serii Live). Wówczas kierowca zyskuje także dostęp do rozwiązań z zakresu telematyki. A te coraz trudniej przecenić.

Zobacz też: Pracodawca nie chce zwrócić kosztów za użytkowanie samochodu

Co oznacza korzystanie z usług telematycznych w przypadku transportu? Dyspozytor może zdalnie pobierać dane z cyfrowych tachografów, by lepiej monitorować pracę kierowcy i zarządzać czasem podróży. Wygodnym rozwiązaniem jest przesyłanie zleceń wraz ze szczegółowymi instrukcjami. Wystarczy, że kierowca kliknie w odebraną informację, a system nawigacyjny będzie gotowy do pracy. Niczego nie trzeba przepisywać, by zaprogramować trasę do celu. Nie do przecenienia jest stały monitoring samochodu. W awaryjnej sytuacji łatwiej wezwać pomoc, gdyż w centrum operacyjnym znane jest dokładne położenie pojazdu, co ułatwia sprawne zapewnienie pomocy.

Tekst: Tomasz Okurowski

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...