Nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu

Nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu. Fot. Fotolia / Fotolia
Nieodpłatna realizacja świadczeń na rzecz osoby prawnej co do zasady prowadzi na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o PDOP) do powstania przychodu podatkowego. Przychodami są bowiem w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP).

Aby jednak można było określone świadczenie zaliczyć do kategorii świadczeń nieodpłatnych, stanowiących źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu, musi dojść do stosunku prawnego, w wyniku którego jeden podmiot dokonuje określonego świadczenia, drugi natomiast to świadczenie otrzymuje nieodpłatnie. Dla celów podatkowych za nieodpłatne świadczenia należy przyjmować te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie w majątku podatnika mające konkretny wymiar finansowy.

Zobacz też: Jak zarządzać flotą lokomotyw?

W celu prawidłowego zidentyfikowania nieodpłatnego świadczenia w odniesieniu do członków zarządu pełniących swoje funkcje bez wynagrodzenia należy ustalić, kto pełni tego rodzaju funkcję. Inne skutki podatkowe należy bowiem określić w przypadku, kiedy funkcję członka zarządu pełni udziałowiec (akcjonariusz) a inne w przypadku kiedy członek zarządu nie jest wspólnikiem takiej spółki.

Jeśli członek zarządu pełniący swoją funkcję nieodpłatnie jest jednocześnie wspólnikiem spółki, w tym zakresie nie powstanie przychód  z nieodpłatnych świadczeń. Należy bowiem podkreślić, że w ramach stosunków łączących spółkę kapitałową ze wspólnikami takiej spółki szczególną rolę odgrywają świadczenia wynikające z umowy spółki, m.in. świadczenia związane z pełnieniem funkcji w jej organach. W przypadku tego rodzaju świadczeń wspólnika na rzecz spółki nie można uznać, że Spółka uzyskała nieodpłatne świadczenie, nawet jeżeli nie zostało określone z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie wspólnika. Sprawowanie funkcji członka zarządu nieodpłatnie nie jest uznawane za działanie nieekwiwalentne, gdyż spełniający może uzyskać w przyszłości wzajemną korzyść majątkową w postaci prawa do dywidendy. Takie stanowisko potwierdził przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (interpretacja indywidualna o sygn. IBPBI/2/423-1400/12/PC z dnia 1 lutego 2013 r.) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (interpretacja indywidualna o sygn. ILPB3/423-1061/09-2/KS z dnia 10 lutego 2010 r.). Potwierdzenie powyższego stanowiska można również odnaleźć w orzecznictwie sądowo administracyjnym (m.in. prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku sygn. I SA/Gd 949/09 z dnia 18 marca 2010 r.).

Zobacz też: Pracodawca nie chce zwrócić kosztów za użytkowanie samochodu

Odmienne, od powyżej przedstawionych, skutki podatkowe powstaną w przypadku, kiedy nieodpłatne pełnienie funkcji będzie dotyczyło członków zarządu nie będących jednocześnie wspólnikami tych spółek. W tym zakresie podkreśla się, że wykonywanie przez daną osobę funkcji zarządczych w spółce bez wynagrodzenia stanowi dla podmiotu otrzymującego takie świadczenie przychód z nieodpłatnych świadczeń - pełnienie funkcji zarządczych nieodpłatnie jest bowiem świadczeniem nieekwiwalentnym (takie stanowisko wyraził przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej o sygn. ILPB3/423-72/11-4/KS z dnia 9 maja 2011 r.).

Podsumowując, pełnienie funkcji członka zarządu bez wynagrodzenia przez osoby będące jednocześnie wspólnikami tych spółek nie rodzi po stronie spółki  obowiązku rozpoznania przychodu z nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP. Taki obowiązek powstanie jednak w przypadku kiedy członek zarządu będzie pełnił swoją funkcję nieodpłatnie i jednocześnie nie będzie wspólnikiem tej spółki.

Zobacz też: Modele telefonów dla pracowników różnych szczebli

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...