Badanie alkomatem, a stłuczka

Policja, fot. Creandi.pl / Media
Moment nieuwagi może kosztować nas wiele, choć najczęściej spotykamy się, na co dzień z drobnymi stłuczkami, gdzie co najwyżej ucierpiało nasze auto. Czy po stłuczce zawsze będziemy badani alkomatem?

Kolizja, a wypadek

Przede wszystkim trzeba odróżnić dwa pojęcia: kolizja drogowa i wypadek. Zacznijmy od kolizji. Potocznie nazywana jest ona stłuczką, której skutkami są ”jedynie” uszkodzenia naszego pojazdu. Kiedy nas spotka ta przykra, głównie dla naszego portfela, okoliczność nie musimy wzywać policji. Wystarczy jedynie ,, oświadczenie sprawcy kolizji drogowej”, który wzór można znaleźć na stronie internetowej, a który warto trzymać w swoim samochodzie.
Jeżeli chodzi o wypadek sprawa wygląda zupełnie inaczej - jest znacznie poważniejsza. Osoby biorące w nim udział mogą odnieść istotne obrażenia lub nawet ponieść śmierć. Uczestnicy bądź świadkowie mają obowiązek wezwać policję i służby medyczne na miejsce zdarzenia.

Badanie alkomatem, a kolizja

W przypadku kolizji policjant nie musi sprawdzać naszego stanu trzeźwości alkomatem, choć ma do tego prawo. Takie badanie funkcjonariusz może przeprowadzić, jeżeli ma wątpliwości co do trzeźwości kierowcy lub na prośbę jednego z uczestników stłuczki. Jeżeli dojdzie do wypadku policjant jest zobligowany do przeprowadzenia badania alkomatem Mówi o tym ustawa „Prawo o ruchu drogowym” w artykule 128 (Dz.U. 1997 nr 98 poz.602) „1.W razie uczestniczenia w wypadku drogowym, w którym jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest poddawany badaniu na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. 2.Badaniu, o którym mowa w ust. 1, można poddać także inną osobę, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem uczestniczącym w wypadku drogowym, w którym jest zabity lub ranny. 3.Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, mają prawo żądać od organu kontroli ruchu drogowego przeprowadzenia badania krwi lub moczu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.”

Czy kierujący pojazdem uczestniczącym może odmówić zgody na badanie?

Owszem, ale na podstawie przepisów funkcjonariusze mają prawo sprawdzić stan trzeźwości, nawet wtedy, gdy nie wyraża na to zgody sam kierujący. Musi zostać jedynie o tym poinformowany. W takich okolicznościach sprawa się trochę komplikuje. Problem polega na tym, że policjanci nie mogą być obecni podczas pobierania krwi, gdyż jak uznał Trybunał Konstytucyjny ”godzi w intymność osoby badanej”. Uważa on również, że zmiany można wprowadzić jedynie ustawą a nie rozporządzeniem. Prace nad wprowadzeniem zmian w prawie trwają nadal. Czas pokaże czy będą one sprawiedliwe i korzystne. Zapewne jak zmiany wejdą w życie o ich skuteczności najlepiej przekonamy się w praktyce.

Tekst: Paulina Samoraj
Źródło: Korkowo.pl

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...