Drony zastąpią kurierów?

Drony zastąpią kurierów? / ShutterStock
Firmy logistyczne poważnie rozważają wykorzystanie dronów w branży przesyłek pocztowych. Co więcej, InPost przetestował nawet takie rozwiązanie. W Polsce.

Dron dostarcza przesyłkę, którą odbiera dron

Wyobraźmy sobie, że w pobliżu Paczkomatu® InPost ląduje dron-kopter z przesyłką. Czeka na niego mobilny robot lądowy, który przejmuje paczkę, skanuje QR kod i umieszcza przesyłkę we właściwej skrytce terminala. Odbiorcy pozostaje już tylko wygodny odbiór paczki w dogodnym terminie.

Prezentację nowoczesnych metod dostarczenia przesyłek zobaczyli uczestnicy Parady Robotów 17 czerwca w Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz 18 czerwca na Rynku Głównym. Wydarzenie było częścią ogólnopolskiej konferencji „5 żywiołów” poświęconej głównie zastosowaniu nowoczesnych technologii w przemyśle i wojsku. Patronat nad przedsięwzięciem objęli m. in. prof. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz prof. Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Zobacz też: Najstarszy kurier w Polsce?

„Jesteśmy uznawani za głównego innowatora na światowym rynku pocztowo-kurierskim. Nie mogło zabraknąć nas więc na wydarzeniu, które udowodniło, jak wielkie znaczenie dla rozwoju dzisiejszych usług mają nowoczesne technologie. Prezentacja pokazała, że drony świetnie integrują się z naszymi Paczkomatami®, więc kto wie, być może właśnie tak będzie wyglądała poczta lub kurier przyszłości – wyjaśnia obecność Paczkomatów® na Paradzie Robotów Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer.pl.

Część lotniczą pokazu zrealizowali członkowie Koła Naukowego High Flyers przy Politechnice Śląskiej. Za umieszczenie przesyłki w Paczkomacie® odpowiedzialni byli z kolei konstruktorzy łazika marsjańskiego Hyperion 2 z Politechniki Białostockiej - zwycięzcy międzynarodowych zawodów w USA.

Zobacz też: Zawieszenie działalności a kasa rejestrująca

Komercyjne zastosowanie dronów

Komercyjne zastosowanie dronów już od jakiegoś czasu znajduje się w polu zainteresowań rynkowych gigantów – za ich pomocą dostarczać swoje przesyłki chcą m.in. Amazon oraz Google. Grupa Integer.pl także nie wyklucza, że w przyszłości tego typu maszyny będą wykorzystywanie w świadczonych przez firmę usługach pocztowo-kurierskich.

- Dzisiejszy pokaz to tylko forma eksperymentu w warunkach polowych, acz kontrolowanych. Zleciliśmy już jednak naszemu działowi R&D w pełni profesjonalne prace analityczne, mające na celu zbadanie potencjału zastosowania dronów i robotów w działalności InPost i Paczkomatów®. Podkreślamy jednak, że to nie jedyne rozwiązanie, nad którym pracujemy. Należy pamiętać, że owszem  innowacja jest bardzo ważna, ale usługi pocztowo-kurierskie powinny być także efektywne na kilku innych polach. Muszą zapewniać użytkownikom jeszcze większą wygodę, być stosunkowo niskokosztowe. Niebawem okaże się czy takie przewagi są w stanie zaproponować drony, czy też znajdzie się inne skuteczniejsze rozwiązanie – dodaje Sebastian Anioł, Dyrektor Zarządzający InPost.

Źródło: Materiały prasowe InPost

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...