Kurierskie vany roku

Modele Mercedes-Benz - Vito113 CDI oraz Sprinter 316 CDI zostały uhonorowane tytułami kurierskich vanów roku - "CEP Van of the Year 2014". Fot. Mercedes-Benz / Daimler AG - Global Communications Mercedes-Benz Vans / Media
Modele Mercedes-Benz - Vito113 CDI oraz Sprinter 316 CDI zostały uhonorowane tytułami kurierskich vanów roku - "CEP Van of the Year 2014".

Konkurs "CEP Van of the Year"

W tym roku już po raz 14. wydawnictwo ETM ze Stuttgartu zorganizowało konkurs "CEP Van of the Year". Zespół 38 profesjonalistów z branży kurierskiej i pocztowej (tzw. CEP) ocenił łącznie 22 modele samochodów, wybierając najlepsze z nich w czterech kategoriach. Na co dzień eksperci ci zarządzają własnymi flotami pojazdów, są więc obeznani z wymaganiami, jakie stawia się przed autami dostawczymi. Bazując na tych doświadczeniach, poszczególne modele poddano zróżnicowanym próbom w rzeczywistych warunkach. Po każdej jeździe testowej kierowcy wypełniali formularz ocen podzielony na kilka sekcji (funkcjonalność, komfort jazdy, prowadzenie, design oraz, rzecz jasna, ekonomia). W sumie, podczas testów w rejonie dawnego Księstwa Bergu odbyto 600 jazd, pokonując ponad 14 tys. km.

Tytuły "CEP Van of The Year 2014" dla Vito i Sprintera

Mercedes-Benz Vito wyprzedził silną konkurencję i zajął pierwsze miejsce w kategorii "aut dostawczych do 3 ton". Podobnie jak w latach poprzednich, model doceniono przede wszystkim za niezrównany układ napędowy oraz wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa.

Sprinter po raz kolejny zatriumfował w kategorii "aut dostawczych do 3,5 tony" - tak samo, jak przez minione 8 lat. Jury było pod wrażeniem jego wydajności, komfortu jazdy oraz poziomu bezpieczeństwa.

Sprinter to pierwszy na świecie samochód dostawczy spełniający restrykcyjną normę Euro VI we wszystkich wersjach silnikowych. Rygorystyczne limity emisji spalin pomagają mu spełnić silniki BlueTEC oraz układ selektywnej redukcji katalitycznej SCR, wtryskujący czynnik AdBlue do spalin. Technologia ta sprawdziła się już w ponad 100 tys. pojazdów użytkowych Mercedes-Benz.

Nagrodę w kategorii Bezpieczeństwo przyznano dla układu Crosswind Assist

Kolejną nagrodę Mercedes-Benz zdobył za układ Crosswind Assist, który zajął pierwsze miejsce w specjalnej kategorii "Bezpieczeństwo".

Crosswind Assist niemal całkowicie kompensuje - w granicach fizycznych możliwości - wpływ bocznego wiatru na prowadzenie pojazdu. W rezultacie znacznie spada poziom stresu u kierowcy, nie musi on bowiem tak intensywnie korygować toru jazdy w obliczu nagłych podmuchów. Crosswind Assist bazuje na standardowym układzie Electronic Stability Program (ESP®) i jest aktywowany przy prędkości 80 km/h lub wyższej.

Crosswind Assist należy do standardowego wyposażenia Sprintera. Lista opcjonalnych systemów bezpieczeństwa modelu obejmuje: Collision Prevention Assist, Blind Spot Assist, Highbeam Assist i Lane Keeping Assist.

Źródło: Mercedes-Benz

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...