Skonto przy świadczeniu usługi transportowej

Skonto przy świadczeniu usługi transportowej / Fotolia
Firma logistyczna (polski podatnik VAT) wykonała 15.1.2017 r. na rzecz innego polskiego podatnika usługę transportową. Usługodawca przewidział rabat w formie 5% skonta, jeśli zapłata nastąpi do 10.3.2017 r. Podatnik powziął wątpliwość, czy może ująć na fakturze z tytułu sprzedaży należność z uwzględnieniem skonta oraz, jak powinien rozliczyć skonto z punktu widzenia VAT, jeżeli usługobiorca zapłaci w przewidzianym terminie.

Kwota na fakturze z tytułu usługi- bez skonta

Zgodnie z art 29a ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty. Należy przy tym jednakże wskazać, że skonta (obniżki z tytułu zapłaty w przewidzianym terminie) nie można uwzględniać w momencie sprzedaży. W tym czasie obniżka ma bowiem charakter niepewny. Nie wiadomo bowiem, czy nabywca zapłaci w przewidzianym ternie, a więc, czy do udzielenia rabatu w ogóle dojdzie. Skonto powinno być ujęte dopiero, gdy nastąpi jego zapłata, czyli gdy wiadomo, że obniżka ceny definitywnie przysługuje. Tak więc, rabat tego typu nie powinien być uwzględniany w pierwotnej fakturze jako zmniejszenie podstawy opodatkowania VAT.

Więcej informacji na temat VAT w logistyce znajdziesz tutaj

W przedstawionej sytuacji firma transportowa powinna wystawić fakturę na całą kwotę należności, bez uwzględniania skonta. Oczywiście, na fakturze powinna znaleźć się informacja o kwocie przysługującego skonta, co wymaga art. 106e ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Niemniej podstawa opodatkowania oraz podatek należny muszą być jednakże liczone od niepomniejszonej należności.

Powyższy sposób postępowania znajduje potwierdzenie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 15.12.2016 r., sygn. I SA/Go 384/16. W rozstrzygnięciu tym czytamy, że „w świetle obecnie obowiązujących przepisów nie można uwzględnić skonta od razu w podstawie opodatkowania pierwotnie wystawionej faktury. Dopiero bowiem z chwilą zrealizowania skonta przez kontrahenta (ziszczenia się warunku) staje się ono prawnie skuteczne i tym samym wpływa na podstawę opodatkowania.”

Zobacz też: VAT- transport w Polsce wykonany przez firmę zagraniczną

Zaplata w terminie uprawniającym do rabatu

Zapłata w terminie, a więc spełnienie warunków do skonta, sprawia, że ma ono charakter definitywny. Dopiero wtedy można mówić o udzieleniu rabatu. W świetle zaś z art. 106j ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1 (a więc obniżki w formie skonta) – podatnik wystawia fakturę korygującą.

Także wtedy dojdzie do obniżenia podstawy opodatkowania, o czym stanowi przywoływany wcześniej art. 29a ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT. Co istotne, dla obniżenia podstawy opodatkowania, podatnik nie potrzebuje posiadać potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez usługobiorcę (nie ma tu zastosowania art. 29a ust. 13 ustawy o VAT).

W przedstawionej sytuacji, po otrzymaniu zapłaty firma transportowa powinna wystawić fakturę korygującą. Także do obniżenia podstawy opodatkowania powinno dojść w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzyma należność.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...