Rewitalizacja zabytkowego dworca PKP w Zakopanem

Rewitalizacja zabytkowego dworca PKP w Zakopanem.
Zabytkowy dworzec kolejowy w Zakopanem zostanie zrewitalizowany. Obecnie przygotowywany jest projekt inwestycji.

Rewitalizacja zabytkowego dworca PKP w Zakopanem

Zabytkowy dworzec kolejowy w Zakopanem zyska dawny blask zapowiedziały władze miasta, które porozumiały się w tej sprawie z zarządem PKP S.A. Na terenie stacji ma powstać Wielofunkcyjne Centrum Komunikacyjne.

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula powiedział, że miasto na realizację inwestycji chce pozyskać pieniądze z funduszy europejskich w ramach programu ochrona i opieka nad zabytkami.

„Chcemy, aby nasz dworzec zachował dawny klimat Zakopanego przed stu laty. Nie chcemy dopuścić do budowy wielkokubaturowych galerii handlowych na tym terenie” – zadeklarował burmistrz.

Według niego budowa Wielofunkcyjnego Centrum Komunikacyjnego może ruszyć w przyszłym roku. Będzie ono obsługiwało ruch kolejowy i autobusowy międzynarodowy, krajowy oraz miejski. Na nowym dworcu powstaną także punkty handlowe i usługowe oraz ogólnodostępny parking.

Zarząd spółki PKP SA oraz burmistrz Zakopanego zadeklarowali wolę wspólnego zaprojektowania, budowy i eksploatacji Centrum. Będzie ono obsługiwało ruch kolejowy i autobusowy międzynarodowy, krajowy oraz miejski. Na wyremontowanym i zmodernizowanym w ten sposób dworcu powstaną także punkty handlowe i usługowe oraz ogólnodostępny parking.

Zobacz też: Jak długo Polak musi pracować na litr paliwa?

Projekt rewitalizacji dworca PKP w Zakopanem

Władze miasta obecnie przygotowują projekt rewitalizacji budynków dworca kolejowego. Z kolei PKP wskaże obszary niezbędne dla zachowania funkcji komunikacyjnej dworca kolejowego oraz dokona uzgodnień formalnoprawnych wspólnego projektu.

„Ważnym wyzwaniem dla PKP jest znajdowanie dla dworców kolejowych nowych zastosowań, które z jednej strony będą pełnić pożyteczną, ważną funkcję dla lokalnego środowiska, a z drugiej będą pozwalać na utrzymanie obiektu" - napisał w komunikacie przesłanym PAP p.o. Prezesa Zarządu PKP S.A. Mirosław Pawłowski.

Zobacz też: Jak działają adaptacyjne światła drogowe?

Jak dodał, szczególne znaczenie ma to w przypadku obiektów zabytkowych, o dużej wartości historycznej i architektonicznej. "Z samorządem Zakopanego udało nam się - po długich negocjacjach - wypracować formułę współpracy spełniającą te warunki. Miasto wykorzysta unikalny obiekt nie tylko do obsługi całej lokalnej komunikacji, ale także na cele kulturalne i turystyczne, PKP zaś dostarczy unikalnej wiedzy i doświadczenia” – podkreślił.

W maju 2010 r. wojewoda małopolski zatwierdził decyzję o komunalizacji dworca PKP S.A. w Zakopanem, podjętą przez Krajową Komisję Uwłaszczeniową, tym samym samorząd przejął nieruchomości.

Zakopiański dworzec zbudowano w 1899 r. dzięki staraniom hrabiego Władysława Zamoyskiego. Przez wiele lat niszczał, ponieważ PKP SA nie miało pieniędzy na jego remont, a kolejne ekipy rządzące miastem zastanawiały się nad jego modernizacją.(PAP)

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...